Plánujete půjčku? Pozor na tyto triky bank v reklamách!

23. 11. 2015 – 17:26 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Plánujete půjčku? Pozor na tyto triky bank v reklamách!
zdroj: freeimages.com

Banky mají přebytek volného kapitálu a proto se čím dál více přetahují o klienty. Podle reklamních sdělení klientům jsou schopni slíbit i modré z nebe. Cílem je, aby jejich produkty působily naprosto neodolatelně. Jak je to ale s odměnami k půjčkám ve skutečnosti?

Z televizních reklam a lesklých informačních brožur se zdá, že vzít si a poté splácet půjčku je nejjednodušší věc na světě. Poskytovatelé úvěrů navíc potenciální klienty lákají na řadu bonusů a výhod. Potíž tkví v tom, že na tyto benefity nedosáhne zdaleka každý.

Jak se nenechat nachytat? Podívejte se na reklamní kličky, které mohou zájemce o půjčku zmást.

1. Úroky vs. RPSN

Poskytovatelé úvěrů se často chlubí nízkými úroky. Stejně důležitá je také hodnota RPSN (roční procentní sazba nákladů). Právě RPSN totiž ukazuje, kolik klient za půjčku skutečně zaplatí. Vedle úroků zahrnuje i další poplatky a výdaje spojené s čerpáním půjčky. A podezřele nízký úrok může být vykompenzován nepřiměřeně vysokou RPSN.

TIP: Neřekli vám správné RPSN? Můžete žádat snížení splátek

2. Magická slůvka AŽ a OD

Vrátíme vám AŽ 500 korun měsíčně!
Odpustíme vám AŽ 12 splátek!
Měsíční splátka již OD 399 korun!

Lákavou odměnu skutečně můžete získat. Ovšem pouze v případě, že si půjčíte vysokou částku a dobu splácení si stanovíte třeba na dlouhých 10 let, za jiných podmínek se bonus úměrně snižuje. Banka vás pak sice pravidelně odmění příjemnou částkou, ale v důsledku delší doby splácení jí na úrocích a dalších poplatcích odvedete výrazně více peněz, než byste museli.

Banky zkrátka zveřejňují nejvyšší možnou odměnu, ale vypátrání podmínek pro její získání už zůstává na klientovi. A mnohdy je k tomu potřeba lupa. Pokud se chcete dozvědět, za jakých podmínek byste spláceli úvěr u různých bankovních i nebankovních domů, vyzkoušejte půjčkovou kalkulačku.

3. Odložení splátky? Ano, ale…

Atraktivním bonusem je také možnost odložení splátky. Máte-li dojem, že vám tak poskytovatel úvěru vyjde vstříc, kdykoliv se dostanete do finančních potíží, bohužel se mýlíte. Tak jednoduché to není.

Odložení splátek musí být součástí smlouvy, navíc si za tuto možnost zpravidla připlatíte. Aby k prodloužení splatnosti mohlo dojít, je také nutné po určitou dobu úvěr řádně splácet. Odkládat závazky vůči bance pochopitelně nelze každý druhý měsíc. Je to spíše odměna, kterou můžete čerpat například jednou do roka.

Češi to s penězi moc neumí

Nedávný průzkum ukázal, že mnoho Čechů oblasti financí příliš nerozumí, a proto marketingové triky bank i nebankovních poskytovatelů půjček často neodhalí. Pak je čeká nepříjemné překvapení, když zjistí, že nedostanou přesně to, co společnost inzeruje v reklamě.

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články