Plat učitele neklesne pod 20 tisíc korun, slibuje ministr Dobeš

21. 9. 2010 – 21:56 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Plat učitele neklesne pod 20 tisíc korun, slibuje ministr Dobeš
Na zvýšení platů učitelů poputuje v příštím roce z rozpočtu 2,1 miliardy korun, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Výše mzdy pedagogických pracovníků, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání, by měla začínat na částce 20 tisíc korun. Vyplývá to z návrhu nové stupnice platových tarifů, kterou v úterý představil ministr školství Josef Dobeš (VV).

Dobeš nově počítá s pouhými pěti platovými stupni. Odměňování kantorů by se mělo řídit mimo jiné i podle toho, jak dlouhou dobu učí. Podle prvního stupně by byli ohodnoceni učitelé, kteří praxi vykonávají po dobu kratší než šest let, poslední, pátý stupeň by byl určující pro ohodnocení těch pedagogů, kteří se učitelskému povolání věnují více než 27 let. Právě snížení počtu platových stupňů si Dobeš pochvaluje. "Tabulka je geniální v tom, že původních 12 stupňů se nám podařilo smrsknout na pouhých pět," uvedl.

 

Psali jsme: Nástupní plat začínajících učitelů může být i 20 tisíc korun

 

Dalším rozhodujícím kritériem bude vzdělání a dále místo, na kterém se bude učitel svému povolání věnovat. Rozlišovat by se mělo mezi šesti platovými třídami. Začínající učitelka v mateřince by dostala nástupní plat ve výši 20 tisíc korun. Čerstvý absolvent pedagogické fakulty, který nastoupí na první stupeň základní školy, by na výplatnici spatřil částku o 200 korun vyšší. Pokud by začínal učit na druhém stupni, získal by 20 300 korun, po 27 letech práce ve školství by se mu základní plat zvedl o zhruba čtyři tisíce korun. Učiteli na prvním stupni by se plat za stejnou dobu zvýšil o pouhé dva tisíce korun.

 

<%Anketa129%>

 

Na zvýšení platů učitelů poputuje v příštím roce z rozpočtu 2,1 miliardy korun. Tato suma by se měla rozdělit mezi 110 tisíc kvalifikovaných pracovníků. Jde však zatím pouze o představu ministra Dobeše a jeho kolegy ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). To, zda se od nového roku podaří zvýšit plat všem pedagogům s vysokoškolským vzděláním, bude záležet na středečním rozhodnutí zbylých členů kabinetu.

 

Platy ve státní správě: Kalousek: Celkově platy klesnou, těm pracujícím ale stoupnou na úkor nepracujících

 

Dobeš má však řešení i pro případ, že by jeho kolegové ve vládě nakonec celý návrh smetli se stolu. "Ty peníze jsem od ministra financí dostal na navýšení učitelských platů, takže já je utratím. V případě, že by nová tabulka nebyla schválená, počítám s tím, že bych šel cestou tzv. liškovného. To znamená, že peníze navíc by kantoři dostali formou osobního ohodnocení," objasnil ministr. Zároveň však dodal, že takové řešení by nebylo optimální, protože o osobním ohodnocení rozhodují ředitelé jednotlivých škol. Na některé kantory by tak nakonec nemuselo dojít.

-Veronika Žižlavská, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články