Platba DPH až po zaplacení faktur? EU to konečně umožnila

10. 8. 2010 – 0:01 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Platba DPH až po zaplacení faktur? EU to konečně umožnila
HK ČR společně s Ministerstvem financí ČR už připravily novelu zákona o DPH, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Členské státy Evropské unie mohou od začátku roku 2013 umožnit malým a středním podnikům platit daň z přidané hodnoty až po přijetí platby za dodané zboží či poskytnutí služby.

Jak v pátek informovala Hospodářská komora ČR, režim hotovostního účetnictví ale není pro státy povinný.

Novinka vyplývá z nedávno schválené a zveřejněné směrnice 2010/45/EU o dokladech pro DPH, která upravuje pravidla pro vystavování daňových dokladů a zejména obsahuje zjednodušení pravidel pro elektronickou fakturaci a archivaci. Touto novou směrnicí totiž zároveň dochází k novelizaci další směrnice: 2006/112/ES o společném systému daně DPH. Ta nově povoluje zmíněné hotovostní účetnictví.

 

Může se hodit: Živnostenský zákon , Obchodní zákoník

 

Zavedení hotovostního účetnictví však není pro členské státy povinné. Nicméně tento režim už některé země využívají na základě individuálně udělené výjimky, například Velká Británie.

„Výsledný dopad normy bude záviset především na způsobu jejího převedení do českého právního řádu. Doufám, že se tak stane z hlediska podnikatelů co nejefektivněji,“ prohlásil prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Roční obrat firem, které se rozhodnout využít volitelného režimu hotovostního účetnictví nebude moci přesáhnout 500 tisíc eur (asi 12,3 mil. Kč) nebo ekvivalent této částky v národní měně. Členské státy mohou po konzultaci s evropským výborem pro DPH tento práh zvýšit až na dva miliony eur (asi 49,5 mil. Kč).

„Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 31. prosince 2012. Neprodleně sdělí Komisi znění těchto předpisů. Tyto předpisy budou používat ode dne 1. ledna 2013,“ stojí ve věstníku EU.

HK ČR společně s Ministerstvem financí ČR už připravily novelu zákona o DPH, která by ještě před implementací uvedené směrnice měla zavést možnost vracení daně z přidané hodnoty u „špatných“ pohledávek. Podle novely by věřitel, jehož pohledávky jsou řádně přihlášeny v insolvenčním řízení, mohl požadovat po státu nazpět již zaplacené DPH týkající se těchto pohledávek. V případě schválení parlamentem by změna příslušného zákona mohla nabýt v Česku účinnosti už v příštím roce.

-Libor Popela, Mediafax

Kam dál?

- České firmy musí čekat na úhradu faktur v průměru 48 dní. Jak jsou na tom okolní země?

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články