Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou

19. 8. 2010 – 20:18 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou
Ministerstvo práce navrhuje státním zaměstnancům plošně snížit platy, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje plošné snížení mzdových tarifů státních zaměstnanců o 10 procent a zároveň navrhuje změnit strukturu mezd, aby byl prostor pro finanční motivaci.

Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) svůj návrh představil na čtvrteční tiskové konferenci.

Všichni kromě učitelů přijdou od ledna o desetinu mzdy, která navíc s odpracovanými roky neporoste tolik jako nyní. Úředníci se budou muset snažit, protože část platu se jim bude moci vrátit v bonusech za odvedený výkon.

"Náš návrh je koncipován tak, aby umožňoval efektivnější řízení lidských zdrojů ve státní a veřejné správě a rozšiřuje prostor pro finanční motivaci zaměstnance," tvrdí Drábek. Razantní změnou bylo podle jeho slov nejen plošné snížení tarifní složky, ale i přepracování způsobu automatického zvyšování platů na základě odpracovaných let.

 

TIP: Spočítejte si svou čistou mzdu, pomůže vám Mzdová kalkulačka

 

Ministerstvo navrhuje rozšířit osobní příplatek až na 100 procent platu (v současnosti je to 50 procent), v mimořádných případech by to dokonce mohlo být až 200 procent.

"Z tohoto opatření je vidět, že to neznamená, že někdo nutně přijde o peníze. Naopak to poskytne vedoucím pracovníkům prostor, aby odměnili efektivní zaměstnance," dodal Drábek.

Ministr však uznal, že pokud bude nějaký vedoucí chtít své zaměstnance lépe ohodnotit, bude muset některé propustit, aby na ohodnocení měl prostředky. "Základní cíl totiž zůstává stejný: snížení provozních nákladů státu, v čemž je i snížení mzdových prostředků o 10 procent," dodal Drábek.

 

Může vás zajímat:

- Průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz zde.

- Kde porostou letos platy? V bankovnictví, prodeji a ... ?

- Průměrná mzda rostla ve státní správě dvakrát rychleji

 

Kromě plošného snížení tarifů o 10 procent ministerstvo navrhuje stanovit maximální dobu, po kterou se plat v dané třídě zvyšuje. "Zvyšování platů po odpracování určitého počtu let není motivací k rozšiřování dovedností, ale motivací k setrvání v úřadu," komentoval Drábek.

V návrhu jsou dvě možné varianty, o nichž časem rozhodne vláda. Jedna varianta počítá s úplným zrušením platových stupňů podle odpracovaných let. Druhá varianta zohlednění náročnost práce.

 

<%Anketa191%>

 

"Je jasné, že člověk na pozici zcela nekvalifikované se nemá kam rozvíjet a s odpracovanými roky jeho kvalifikace nijak neroste. U lidí v odborných funkcích však tento prostor existuje, takže druhá varianta počítá s tím, že kromě odpracovaných let bude zohledněna i náročnost profese," komentoval Drábek.

Návrh ministerstvo odeslalo ve čtvrtek do připomínkového řízení.

 

Návrhy MPSV znamenají extrémní snížení platů, odboráři by mohli vyjít do ulic, tvrdí Vondrová

 

Úprava tarifů podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) by podle odborů znamenala vyšší snížení platů zaměstnanců státní a veřejné správy než avizovaných 10 %. Odboráři by mohli demonstrovat, řekla ve čtvrtek Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací.

"Pokud by toto mělo začít platit, měli by se k tomu masově vyjádřit všichni zaměstnanci státní správy. To je zralé na vyjití do ulic," prohlásila Vondrová.

"Otevřeně říkám, že s tímto řešením nelze souhlasit. Velmi to poškozuje všechny zaměstnance veřejné a státní správy a v žádné evropské zemi taková varianta neexistuje," řekla Vondrová. Podle ní také není pravda, že současný systém odměňování státních zaměstnanců nezohledňuje výkonnost.

"Mluvila jsem s vysokým představitelem Evropské komise a ten řekl, že náš systém odměňování je velice dobrý, protože nároková složka ve výši 70 procent platu je velice slušná. Jiné evropské země to měly kolem 90 procent," vysvětlila odborářka.

Vondrová uvedla, že návrh MPSV by znamenal snížení nárokové složky platů pod 40 procent celkové mzdy.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zároveň podle Vondrové porušil zákon, když pouze poslal tento návrh do připomínkového řízení. Správně měl tento návrh nejdříve probrat s odbory.

"Celkově je to naprosto nekompetentní a politicky neodpovědný návrh," zakončila Vondrová.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Platy lékařů ve státních zařízeních jsou vyšší, než v soukromé sféře

- Platy vojáků mají klesnout, ti za méně sloužit nechtějí a vyhrožují odchodem

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Platy učitelů by měly být po roce 2012 o pět tisíc vyšší

- Jaké jsou platy našich poslanců? Propočítáte se těžko!

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,200 25,320
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články