Platy ve zdravotnictví jsou nízké, odbory protestují oprávněně, tvrdí ministerstvo

25. 8. 2010 – 7:54 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Platy ve zdravotnictví jsou nízké, odbory protestují oprávněně, tvrdí ministerstvo
Kromě nízkých platů je problém s přetíženost personálu či potíže s postgraduálním vzděláváním lékařů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Platy lékařů a zdravotnického personálu jsou v České republice nízké a protesty zdravotnických odborů proti snižování tarifních mezd jsou tím pádem oprávněné. Na úterní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

"Musíme však konstatovat, že hlavní problém, kterého se obáváme, nejsou nové platové tabulky, ale plánovaný propad zdravotnických rozpočtů o zhruba 10 miliard," řekl Heger s tím, že tento faktor může úroveň platů omezit výrazně více než samotné platové tabulky. "Je však stále naděje, že se s tím deficitem kolem čtyř procent zvládne zdravotnictví vyrovnat cestou zvýšení efektivity," dodal Heger.

 

Před volbami: Platy ve zdravotnictví porostou, slibují všechny politické strany

 

Průměrný plat lékaře se podle Hegera pohybuje kolem 50 tisíc korun, z čehož 50 až 60 procent tvoří tarif a zbytek jsou přesčasy a nadtarifní složky mzdy. "Lze tedy konstatovat, že úroveň platů v jednotlivých zdravotnických zařízeních není daná jen výší tarifů, ale také schopností financovat nadtarifní složky, tj. odměny a osobní ohodnocení," řekl ministr.

 

TIP: Průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz zde.

 

Problémů ve zdravotnictví je podle Hegera celá řada. Kromě nízkých platů je to přetíženost personálu či potíže s postgraduálním vzděláváním lékařů. Ministr však slíbil, že při sestavování rozpočtu na příští rok se přihlíželo k tomu, aby se výše prostředků na vzdělávání zachovala.

Zdravotnictví má také podle Hegera velký problém s návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), který předpokládá zmíněné snížení tarifů.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Ministerstvo zdravotnictví ušetří letos hlavně na platech

- Platy lékařů ve státních zařízeních jsou vyšší, než v soukromé sféře

- Zákoník práce: Co se chystá a co vadí odborářům?

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,430 24,550
USD 22,890 23,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články