Platy ve zdravotnictví jsou nízké, odbory protestují oprávněně, tvrdí ministerstvo

- Zdravotnictví autor: Redakce NašePeníze.cz

Platy lékařů a zdravotnického personálu jsou v České republice nízké a protesty zdravotnických odborů proti snižování tarifních mezd jsou tím pádem oprávněné. Na úterní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Kromě nízkých platů je problém s přetíženost personálu či potíže s postgraduálním vzděláváním lékařů, Foto:SXC

Kromě nízkých platů je problém s přetíženost personálu či potíže s postgraduálním vzděláváním lékařů, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Musíme však konstatovat, že hlavní problém, kterého se obáváme, nejsou nové platové tabulky, ale plánovaný propad zdravotnických rozpočtů o zhruba 10 miliard," řekl Heger s tím, že tento faktor může úroveň platů omezit výrazně více než samotné platové tabulky. "Je však stále naděje, že se s tím deficitem kolem čtyř procent zvládne zdravotnictví vyrovnat cestou zvýšení efektivity," dodal Heger.

 

Před volbami: Platy ve zdravotnictví porostou, slibují všechny politické strany

 

Průměrný plat lékaře se podle Hegera pohybuje kolem 50 tisíc korun, z čehož 50 až 60 procent tvoří tarif a zbytek jsou přesčasy a nadtarifní složky mzdy. "Lze tedy konstatovat, že úroveň platů v jednotlivých zdravotnických zařízeních není daná jen výší tarifů, ale také schopností financovat nadtarifní složky, tj. odměny a osobní ohodnocení," řekl ministr.

 

TIP: Průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz zde.

 

Problémů ve zdravotnictví je podle Hegera celá řada. Kromě nízkých platů je to přetíženost personálu či potíže s postgraduálním vzděláváním lékařů. Ministr však slíbil, že při sestavování rozpočtu na příští rok se přihlíželo k tomu, aby se výše prostředků na vzdělávání zachovala.

Zdravotnictví má také podle Hegera velký problém s návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), který předpokládá zmíněné snížení tarifů.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Ministerstvo zdravotnictví ušetří letos hlavně na platech

- Platy lékařů ve státních zařízeních jsou vyšší, než v soukromé sféře

- Zákoník práce: Co se chystá a co vadí odborářům?

Tagy: zdravotnictví peníze finance odbory platy mzda Platy ve zdravotnictví