Platy vojáků se mění - Přehled

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Vláda ve středu schválila návrh zákona o vojácích z povolání, který předložil ministr obrany Vlastimil Picek. Podle návrhu by plat vojáků měl od ledna jasně odpovídat hodnosti, uvedlo ministerstvo obrany.

Generál major přijde měsíčně v základním platu o 13 tisíc korun měsíčně. Naopak praporčík dostane téměř o dva tisíce korun více, Foto: Army

Generál major přijde měsíčně v základním platu o 13 tisíc korun měsíčně. Naopak praporčík dostane téměř o dva tisíce korun více, Foto: Army , zdroj: NašePeníze.cz

"Naší primární snahou bylo co nejvíce podpořit motivaci vojáků, což následně povede k jejich kariérnímu růstu spojenému s vyšším služebním platem. Čisté platy více než 80 procent vojáků by po zavedení nového platového systému a odbourání řady současných příplatků měly zůstat přibližně na dnešní úrovni, nebo se v případě základních funkcí zvýšit. K poklesu platů naopak dojde v hodnostním sboru generálů," řekl Picek.

Podle Jiřího Caletky z ministerstva obrany tak generál major přijde měsíčně v základním platu o 13 tisíc korun měsíčně. Naopak praporčík dostane téměř o dva tisíce korun více, než činí jeho současná základní mzda.

Orientační výpočet platu vojáka z povolání (podle hodností)
     dnes       podle novely zákona od 1.1.2014
svobodník 24.600 Kč                       25.100 Kč
praporčík 31.300 Kč                       33.000 Kč
kapitán 35.400 Kč                       37.900 Kč
generálmajor 79.000 Kč                        66.000 Kč

zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Tagy: armáda peníze platy mzda plat voják