Plyn od listopadu zdraží o desítky korun měsíčně

2. 10. 2011 – 19:56 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Plyn od listopadu zdraží o desítky korun měsíčně
Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady na plyn o přibližně 60-80 korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Cena plynu pravděpodobně u všech významných distributorů od listopadu vzroste. Zdražení už ohlásil největší obchodník RWE a nově také Pražská plynárenská. Ceny plynu přitom rostly už letos v červnu.

Pražská plynárenská zvýší opět od listopadu prodejní ceny zemního plynu pro domácnosti. Domácnost využívající plyn pro vaření, ohřev vody a topení se spotřebou 19 MWh ročně od listopadu zaplatí o 65 korun více, informovala na webových stránkách v sobotu Pražská plynárenská.

Důvodem dalšího zdražení je podle Pražské plynárenské nepříznivý vývoj nákupních cen zemního plynu. Firma přitom už v srpnu oznámila zvyšování cen pro domácnosti, které nastalo 1. října. Domácnost při roční spotřebě 20 megawatthodin od října zaplatí měsíčně o 87 korun více než dříve.

Domácnosti, která využívá zemní plyn k vaření, ohřevu vody a topení v bytě se spotřebou 7,6 MWh ročně, stoupne od listopadu účet o 26 korun měsíčně (o 3,22 procenta). Domácnost s roční spotřebou 12 MWh si od listopadu připlatí 41 korun, tedy o 3,52 procenta více.

Pražská plynárenská ale nabízí cenové zvýhodnění pro zákazníky starší 65 let a držitele průkazu ZTP/P, kteří díky němu budou moci od listopadu ušetřit oproti běžným cenám mezi 180 až 450 Kč ročně.

Pražská plynárenská ale není jediným dodavatelem plynu, který bude od listopadu zvedat ceny. Už v pátek oznámila zvýšení cen pro domácnosti také RWE, a to v průměru o 5,2 procenta. Za zvýšení podle společnosti může prudké oslabení koruny vůči americkému dolaru. Kurz české měny k dolaru se za poslední měsíc propadl o jednu korunu a padesát haléřů.

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady na plyn o přibližně 80 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí šest korun. RWE zároveň nabízí zákazníkům možnost se proti riziku zvýšení ceny zajistit, mohou uzavřít produkt s fixní cenou na dva roky.

Společnost E.ON ceny plynu zvyšovat nehodlá, v červnu zvedla ceny o sedm procent. Plynárenské firmy zdražovaly výrazněji už koncem prvního pololetí, některé z nich o téměř deset procent.

-NašePeníze.cz | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,760 23,860
USD 21,900 22,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články