Plyn zdraží klientům RWE i E.ON zhruba o 10 procent

1. 5. 2011 – 20:36 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Plyn zdraží klientům RWE i E.ON zhruba o 10 procent
Důvodem tohoto nárůstu jsou dlouhodobě rostoucí ceny komodit na světových trzích. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Energetické společnosti RWE i E.ON, které ovládají většinu trhu v ČR shodně od 1. června zdraží domácnostem dodávky plynu. Důvodem je prudký růstu cen ropy.

Energetická společnost E.ON od 1. června zvýší komoditní ceny zemního plynu pro zákazníky z kategorie domácností a maloodběratelů v průměru o 11,9 procenta. Společnost RWE zvýší od 1. června zákazníkům z řad domácností ceny plynu o 9,5 procenta.

„Naše ceny kalkulujeme především podle cen ropných derivátů v posledním šestiměsíčním období. A právě ty v tomto rozmezí narostly na světových trzích o 44 procent. To je faktor, který se nám promítá do nákupních cen, a proto je logické, že ke zvýšení ceny musí dojít,“ uvedl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod.

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady na plyn o 200 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí pouze devět korun.

„V minulých obdobích jsme se pokusili držet cenu relativně stabilní, aby nedocházelo k větším než několikaprocentním výkyvům. Za posledního půl roku narostla cena plynu pro domácnosti jen o 2,3 procenta. Dnes je situace skutečně jiná. I na spotových trzích narostla cena zemního plynu za poslední půlrok o 22 procent. Tento nárůst se musí zákonitě, dnes a nebo později,projevit u všech obchodníků s touto komoditou. Současné ceny jsou neudržitelné,“ dodal Varcop.

„Na celkové ceně včetně nákladů na strukturování a distribuci se úprava ceny komodity projeví navýšením ceny o sedm procent,“ uvádí E.ON. Důvodem tohoto nárůstu jsou podle této společnosti dlouhodobě rostoucí ceny komodit na světových trzích.

S ohledem na tuto skutečnost již nebylo možno dále držet prodejní ceny ve stávající výši a energetická společnost E.ON byla po jedenácti měsících poprvé nucena zvýšit ceny zemního plynu svým zákazníkům. K poslednímu navýšení ceny pro zákazníky energetické společnosti E.ON došlo k 1. červenci 2010, k 1. lednu 2011 dokonce společnost ceny svým zákazníkům o 4,7 procenta snížila.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články