Počet kradených vozidel v Česku dlouhodobě klesá

12. 9. 2011 – 22:23 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Počet kradených vozidel v Česku dlouhodobě klesá
Za první pololetí zjistila policie na území Česka celkem 5945 odcizení motorových vozidel dvoustopých, 321 motorových vozidel jednostopých, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zatímco v roce 2003 došlo k odcizení 27 174 vozidel, v loňském roce to bylo téměř o polovinu méně, a to 12 349. V České republice tak několik let klesá počet kradených vozidel, avšak objasněnost tohoto druhu trestné činnosti se stále pohybuje kolem 15 procent.

V souvislosti se vstupem Česka do schengenského prostoru se stále větší počet organizovaných skupin pachatelů zaměřuje na krádeže luxusních vozidel v zahraničí, a to především v příhraničních oblastech v Německu a Rakousku. "V Česku se tak koncentrují zahraniční pachatelé, kteří k nám dovážejí odcizená vozidla za účelem legalizace. To pak negativně ovlivňuje i postavení Česka v mezinárodních vztazích. Výrazně se tím ztěžuje zejména pozice při jednáních s německými partnery ve věci německých kontrol prováděných v blízkosti společné hranice, na jejichž četnost a důkladnost si Češi dlouhodobě stěžují," vysvětlil Martin Linhart, ředitel odboru bezpečnostní politiky, pod jehož vedením byl materiál vypracován.

"Do budoucna je klíčovou prioritou Ministerstva vnitra zvýšení počtu objasněných krádeží motorových vozidel a omezení prostoru pro jejich legalizaci v České republice. Abychom toho dosáhli, je třeba zpřísnit předregistrační kontroly motorových vozidel, zintenzívnit mezinárodní spolupráci s okolními zeměmi, včetně výměny informací z registrů vozidel prostřednictvím sítě EUCARIS," dodal Martin Linhart.

Upozornil také, že v rámci novely zákona o odpadech bude Ministerstvo vnitra podporovat zakotvení základních pravidel pro opětovné použití dílů a stanovení pravidel pro transport vyřazených vozidel a vozidel přepravovaných na náhradní díly tak, aby se Česko nestalo vrakovištěm Evropy a místem legalizace odcizených vozidel.

Od počátku letošního roku do 30. června zjistila policie na území Česka celkem 5945 odcizení motorových vozidel dvoustopých, 321 motorových vozidel jednostopých, 16 405 krádeží věcí z automobilů a 5167 odcizení součástek motorových vozidel.

Kam dál?

- Jaké vozy se kradou nejvíce? Překvapivě Alfa Romeo

- Výmluva na osobu blízkou skončí, řidiči však už mají novou výmluvu

- Podvodů u ojetých aut z dovozu stále přibývá. Na co si dát pozor?

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články