Počítač a internet v domácnosti používá více než polovina Čechů

5. 4. 2009 – 21:02 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Počítač a internet v domácnosti používá více než polovina Čechů
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ve srovnání s námi např. v Německu používají doma počítač celé tři čtvrtiny obyvatel, na Ukrajině zase pouze jedna čtvrtina občanů. Domácí připojení k internetu má v Německu a Lotyšsku k dispozici sedm z deseti obyvatel, v České republice každý druhý občan. Z dalších zemí následují Slovensko, Maďarsko, Bělorusko a Ukrajina. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM.- Internetová rizika zvýší i ekonomická krize
- Firmy využívají internetové bankovnictví jako hlavní součást finančních operací

Počítač v domácnosti používají nejvíce Němci a Lotyši

Zatímco v České republice počítač v domácnosti používá 55 % populace, v Německu je to celých 75 % a v Lotyšsku 67 % obyvatel. Domácích uživatelů počítače v Litvě je jen o jeden procentní bod méně než u nás, tedy 54 %. Z hlediska používání počítače v domácnosti je z osmi sledovaných zemí na pátém místě Slovensko se 48 % uživatelů a dále Maďarsko se 45 % a Bělorusko se 38 %. Nejmenší podíl lidí v populaci používajících doma počítač, pouze jedna čtvrtina, je na Ukrajině.

Přístup na internet z domova má polovina české populace

Domácí připojení k internetu má možnost využívat polovina české populace (52 %). Podobné úrovně vybavenosti domácím internetem dosahuje s 53 % Litva. Nejrozšířenější je internet v německých a lotyšských domácnostech, kde je k dispozici sedmi obyvatelům z deseti (71 % resp. 69 %). Naopak méně než u nás je internet v domácnosti rozšířen na Slovensku (43 %), v Maďarsku (39 %) ale také v Bělorusku (29 %) a na Ukrajině (18 %).

Ve všech zemích s výjimkou Litvy mají doma připojení k internetu ve vyšší míře muži než ženy. „Česká republika a Německo se od ostatních sledovaných zemí liší věkovou strukturou lidí s internetovým připojením v domácnosti. V těchto dvou zemích jsou výrazně více zastoupeni také lidé z vyšších věkových skupin“, uvedl Ondřej Novák z agentury Factum Invenio.

Ze srovnání výsledků výzkumu v jednotlivých zemích je patrná velice zajímavá situace v Maďarsku, kde celá jedna třetina populace má přístup na internet pouze odjinud než z domova.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články