Pod vlivem alkoholu způsobují nejvíce nehod nezkušení řidiči

6. 12. 2010 – 10:17 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pod vlivem alkoholu způsobují nejvíce nehod nezkušení řidiči
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Nezkušení řidiči a alkohol – to je vražedná kombinace, která má každoročně na svědomí stovky tragických nehod.

U řidičů, kteří mají řidičské oprávnění jen krátkou dobu, tedy především u mladých lidí, je podle statistik mnohem vyšší podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, než je tomu u zkušenějších řidičů. Ve statistikách přitom existují velké krajové rozdíly: nehorší je situace v jižních Čechách a na jižní Moravě, nejpříznivější naopak v Praze a středních Čechách.

„Alkohol je za volantem nebezpečný vždycky, a pokud se k tomu přidá nezkušenost řidičů, riziko vzniku nehody ještě narůstá,“ říká Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. „Při likvidaci pojistných událostí na motorových vozidlech se bohužel často setkáváme s tím, že nehody zavinili mladí řidiči, kteří si před jízdou dali pár skleniček, typicky třeba po vesnické zábavě. Alkohol posiluje snahu ukázat se před ostatními, což u nezkušených řidičů mívá horší důsledky než u těch, kteří již najezdili aspoň pár desítek tisíc kilometrů.“

Jak vyplývá z posledních dostupných statistik Policie ČR, v roce 2009 zavinili řidiči motorových vozidel pod vlivem alkoholu 7,3 procenta všech nehod. U řidičů, kteří vlastnili řidičský průkaz po dobu kratší než jeden rok, je však celorepublikový průměr o polovinu vyšší – bezmála 11 procent. Detailní krajové statistiky pak ukazují, že v Jihočeském kraji sehrál alkohol svou roli téměř u 19 procent a v Jihomoravském u více než 15 procent řidičů s čerstvým řidičským průkazem do jednoho roku. Pod celorepublikovým průměrem byla v tomto ohledu pouze Praha a střední Čechy.
S prodlužující se dobou vlastnictví řidičského průkazu se podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu ve většině krajů snižuje. Jednou z výjimek je kraj Jihomoravský, kde u nejzkušenějších řidičů, vlastnících řidičský průkaz déle než deset let, podíl nehod ovlivněných alkoholem naopak narůstá na nejvyšší hodnotu v republice. Podobný trend, ale s celkově mnohem nižšími hodnotami lze pozorovat i v Praze. „Na jižní Moravě to může souviset s oblíbeným holdováním vínu, v Praze pak především s mylnou představou některých motoristů, že po pár pivech mohou svým autem odjet domů,“ míní Jaroslav Král.

Na nehody ovlivněné alkoholem připadlo v loňském roce 14,9 procenta všech silničních obětí, což znamená, že téměř každý šestý ze zahynulých byl usmrcen při nehodě zaviněné pod vlivem alkoholu. Za leden až říjen letošního roku už Policie ČR eviduje 4 249 nehod, u kterých sehrál roli alkohol (7,3 procenta z celkového počtu), při nichž zahynulo 77 lidí (12,4 procenta ze všech).

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články