Podle EP má zdravotní péči v zahraničí hradit pojišťovna pacienta

29. 4. 2009 – 8:01 | Životní pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podle EP má zdravotní péči v zahraničí hradit pojišťovna pacienta
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Parlament podpořil právo unijních občanů vyžádat si lékařskou péči v zahraničí, kterou bude muset uhradit vlastní pojišťovna. Pokrytí se bude týkat jak jednoduchých návštěv u doktora, tak i složité a specializované lékařské zákroky. V praxi to tedy znamená, že pacienti budou mít větší právní jistotu a budou jim uhrazeny náklady za lékařskou péči v zahraničí.

- Novinka v pojištění: Pojistka proti čekání u lékaře
- Stát již nebude hradit povinné očkování a platba byla přesunuta na zdravotní pojišťovny
- Od července opět zlevní volání i sms v rámcu EU
- Belgie otevřela pracovní trh dalším osmi státům EU, včetně ČR

Nová pravidla předpokládají, že pro některé specializované lékařské výkony budou muset pacienty předem požádat svou pojišťovnu o schválení úhrady nákladů. Úhrada nákladů se nebude vztahovat na dlouhodobou péči a na transplantaci orgánů.

Europoslanci dohodu schválili na plenárním zasedání v dubnu, konečné rozhodnutí padne až zákony schválí Rada ministrů členských zemí EU.

Sazby jako doma

V praxi by měl systém fungovat tak, že pacienti jsou ošetřeni v zahraničí a posléze jsou jim náklady uhrazeny domácí zdravotní pojišťovnou. Míra úhrady bude srovnatelná s tím, co obdrží ve vlastní zemi. O tam, zda pacientovi budou uhrazeny i náklady za cestu a ubytování v zahraničí může každá pojišťovna rozhodnout dle vlastní úvahy.

Britský konzervativní poslanec John Bovis, který měl zprávu předložit v plénu, se stal bohužel sám exemplárním příkladem připravovaného zákonu. V době, kdy měl obhájit svůj návrh v plénu byl totiž operován v Bruselu na srdci. Jeho kolega Philip Bushill-Matthews, který se úkolu ujal místo něho, řekl, že \"každý má mít právo na léčbu, a tento zákon zajistí, aby se práva pacientů na léčbu orientovala podle jejich potřeb a ne podle toho, zda si mohou léčbu finančně dovolit.\"

Speciální případy

V samostatném dodatku přijali poslanci pravidla, týkající se lidí se vzácnými nemocemi. Podpořili pravidlo, že tito lidé mají nárok na úhradu nákladů i když jejich národní pojišťovna léčbu nehradí. Stejná pravidla by měla platit i pro lidé s hendikepem.

V zemích EU mají vzniknout informační body, kde se lidé budou moci informovat o svých právech a případně podat stížnosti úřadu evropského ombudsmana.

Infekce v nemocnicích

Jedno z dalších projednaných témat se týká opatření ke snížení infekcí v nemocnicích. Každoročně je v EU registrováno okolo 37,000 případů, kdy došlo k infekci se smrtelným účinkem v důsledku nákazy v nemocničním zařízení. Do roku 2020 by se toto číslo mělo snížit o 20%.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,380
USD 21,910 22,090
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články