Podle politologů se strana Věci veřejné rozpadne, hrozí destabilizace vlády

4. 4. 2011 – 12:59 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podle politologů se strana Věci veřejné rozpadne, hrozí destabilizace vlády
Pokud se strana rozpadne a poslanci odejdou z klubu, hrozí pak podle Mlejnka vládě destabilizace, Foto: VV | zdroj: NašePeníze.cz

Začátek konce je podle politologů oslovených v pondělí agenturou Mediafax kauza kolem výkonného místopředsedy Věcí veřejných Jaroslava Škárky. Ten nejprve prohlásil, že dostává od vedení strany úplatky za loajalitu a později uvedl, že novináře záměrně mystifikoval, to nemá podle politologů obdoby.

 

Jak je financována strana Věci veřejné? Místopředseda dostává peníze za mlčení

"Není otázka zda, ale kdy tato strana skončí. Je demoralizovaná, začne se štěpit," soudí politolog Jiří Pehe. Věci veřejné jsou prý dlouhodobě nejslabším článkem vlády.

"Nejsou skutečná strana, nemají krajské ani místní organizace. Oni dokonce hlasují podivným netransparentním způsobem na internetu, nepořádají pravidelné sjezdy. Strana je spíš firma, co podniká v politice," dodal Pehe.

Rozhodně na české politické scéně Věci veřejné nevydrží, domnívá se. "Těžko se dá předpokládat, že by tato strana mohla být stálicí na politické scéně. Strana před volbami tvrdila, že bude bojovat s dinosaury, teď je s nimi ve vládě. Chtěla bojovat s korupcí, teď je v kabinetě, který je plný korupčních kauz. Má to demoralizující vliv na voliče," konstatoval Pehe.

Paroubek podá na čtyři poslance VV kvůli Škárkově kauze trestní oznámení

S jeho slovy souhlasí i politoložka Vladimíra Dvořáková. "Pro stranu to není příliš dobré, zhoršuje to její situaci, destabilizuje ji to. Situace znechucuje i příznivce Věcí veřejných. Strana se totiž už svým názvem prezentovala jako strana pro veřejnost, slibovala, že zlepší poměry v politice," řekla Mediafaxu.

Politolog Josef Mlejnek zase předpokládá, že kauza souvisí s vnitrostranickým bojem o předsedu. "Svědčí to o tom, že ve straně probíhá dost ostrý souboj. Ten stranu může rozložit," řekl Mediafaxu.

Pokud se strana rozpadne a poslanci odejdou z klubu, hrozí pak podle Mlejnka vládě destabilizace.

Kauzu rozvířil rozhovor výkonného místopředsedy VV Jaromíra Škárky s novinářkou týdeníku Respekt, ve kterém se jí svěřil, že dostává od vedení strany peníze za loajalitu. Novinářka si rozhovor tajně nahrála a zveřejnila. Škárka poté prohlásil, že o tajné nahrávce věděl a úmyslně nehovořil pravdu.

Stal se tak po ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi z TOP 09 v pořadí již druhým vrcholným členem vládní politické strany, který tvrdí, že úmyslně mystifikoval novináře. Kalousek zase totiž před časem uvedl, že má nahrávku ze setkání šéfredaktorů, pak své tvrzení odvolal.

"To už postrádá jakoukoliv logiku," zhodnotila situaci Dvořáková a dodala: "Obecně, tyhle hrátky, tyhle mystifikace nejsou věci, které by se měly dít v politice. Tohle nepřichází v civilizovaných zemích v úvahu, aby vrcholní politici tvrdili, že v médiích úmyslně tvrdí nepravdu. Jakmile někdo řekne nepravdu, stane se nedůvěryhodným. V civilizovaných zemích je to konec jeho politické kariéry."

Pehe v souvislosti s oběma kauzami nesouhlasí s použitím slova "mystifikace". "Tomu se říká v lidské slušné řeči lhaní. Politici lhali, jsou to lháři. V normální zemi i za menší prohřešky, než je lhaní, ten politik skončil," uzavřel.

Přesto prý situace vládu zřejmě neohrozí, shodují se oba odborníci. Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) má totiž v Poslanecké sněmovně výraznou většinu 118 hlasů.

Radek John podává trestní oznámení

Předseda Věcí veřejných Radek John podal kvůli kauze svého stranického kolegy a poslance Jaroslava Škárky trestní oznámení na neznámého pachatele. Novináře o tom v pondělí informoval mluvčí strany Jakub Žižka.

"Radek John je přesvědčen, že jde o závažná obvinění a jedinou možností, jak čelit spekulacím, je pouze řádné vyšetření orgány činnými v trestním řízení," sdělil Žižka.

Kauzu nastartoval rozhovor Škárky s novinářkou týdeníku Respekt, ve kterém se jí pod příslibem anonymity svěřil, že dostává od lídra strany Víta Bárty peníze za loajalitu. Novinářka si rozhovor tajně nahrála a zveřejnila. Škárka poté prohlásil, že o nahrávce věděl a úmyslně nehovořil pravdu. Sám Bárta označil zvěsti o úplatcích ve straně za nesmyslné.

 

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,460 24,540
USD 22,920 23,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články