Podle Ratha se připravuje privatizace nemocnic. Vadí to někomu?

8. 3. 2011 – 15:29 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podle Ratha se připravuje privatizace nemocnic. Vadí to někomu?
Podle Ratha se nemocnice nejdříve změní na obchodní společnost a v druhém kroku bude prodána či dlouhodobě pronajata, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánuje zrušením zákona o veřejných neziskových nemocnicích docílit privatizace nemocnic. Tento postup se však ukázal jako špatný ve Středočeském kraji za působení hejtmana Petra Bendla (ODS), uvedl v úterý současný středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Rathovi vadí, že skupina poslanců vládní koalice včetně ministra zdravotnictví Leoše Hegera podala návrh na zrušení zákona o veřejných neziskových nemocnicích.

"Tato partyzánská akce, kdy ministr zdravotnictví nepodává návrh prostřednictvím vlády, ale jako jednotlivý poslanec, posloužila ministerstvu zdravotnictví jako odůvodnění zamítnutí žádosti Středočeského kraje na převod nemocnic akciových společností na neziskové organizace," myslí si poslanec ČSSD. "Jediným možným vysvětlením, proč toto pravicoví politici udělali, je jejich dlouhodobá snaha o privatizaci drtivé většiny českých a moravských nemocnic," dodal.

Podle středočeského hejtmana bude postup takový, že se nemocnice nejdříve změní na obchodní společnost a v druhém kroku bude prodána či dlouhodobě pronajata: "Tento princip byl v největší míře aplikován Petrem Bendlem ve Středočeském kraji, kde takto bývalý hejtman rozprodal většinu nemocnic. Společným jmenovatelem těchto privatizací byla směšně nízká cena, která neodpovídala ani účetní, natož pak tržní ceně majetku."

Podobnému počínání měl dle sociálních demokratů v budoucnu zabránit právě zákon o veřejných neziskových nemocnicích. Ten například pro privátní krajské nemocnice stanovuje zákonnou podmínku prodeje či dlouhodobého pronájmu majetku, kterou je souhlas třípětinové většiny zastupitelů.

"K prodeji akciové společnosti přitom stačí jen souhlas valné hromady, kterou je rada kraje, tudíž takové rozhodnutí nemusí jít ani do zastupitelstva. Totéž platí i o dlouhodobém pronájmu. Je tedy mnohem snazší zprivatizovat majetek akciové společnosti než prodat či pronajmout majetek neziskové organizace," vysvětlil Rath.

Ten zároveň nařkl ministra zdravotnictví Hegera, že nechce vymýtit korupci ve zdravotnictví.

"ČSSD bude všemi prostředky čelit snahám koalice o privatizaci nemocnic a jednoznačně deklaruje, že pokud po příštích volbách získá ve sněmovně většinu, tak vrátí zákon o neziskových nemocnicích do českého právního řádu," uzavřel hejtman.

Zákon existuje v českém právním řádu od roku 2006, kdy jej společnými silami schválili sociální demokraté a komunisté, až do současnosti. Ovšem podle něj svou činnost nezahájila ani jedna nemocnice. O založení takovéto nemocnice se od března 2009 pokouší Středočeský kraj, je ale ve své snaze osamocen a naposledy byl ministerstvem zdravotnictví odmítnut v pondělí.

 

Vadí soukromé nemocnice?

 

Otázkou je, zda je vlastně privatizace nemocnic skutečně rizikem. I nemocnice se dá zprivatizovat s podmínkami, za kterých musí provozovat potřebná oddělení, včetně těch ztrátových. Zákon dokonce umí omezovat placenou i neplacenou péči. Nebyly by soukromé nemocnice sobě více konkurencí a nevedlo by to ke zlepšení péče i prostředí? Nehospodařila by soukromá nemocnice lépe než státní?

 

<%Anketa250%>

 

Stačí se rozhlédnout po okolí, dnes již existuje řada soukromých "klinik", které nabízejí standardní nemocniční služby a péči. Ve většině z nich dokonce nezaplatíte nic navíc v rámci standardních zákroků hrazených pojišťovnou. Rozdíl je však v přístupu a kvalitě péče.

I soukromé nemocnice mají však svá proti. Kdyby se například špatným hospodařením nemocnice dostala do problémů, zdlouhavé řízení na zajištění dotací by jí neprospělo.

Jaký je váš názor na privatizaci nemocnic?

-NašePeníze.cz/MED

Kam dál: Většina nemocnic letos hospodařila se ziskem, daří se těm státním

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články