Podnikatelé a lidé bez příjmu musí pojistné pojišťovnám poslat dříve

14. 12. 2009 – 17:55 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podnikatelé a lidé bez příjmu musí pojistné pojišťovnám poslat dříve
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Podnikatelé a lidé bez příjmu si podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřího Roda od ledna 2010 musejí upravit kalendář plateb pojistného na zdravotní pojištění. Datum 8. v daném měsíci sice zůstává, nově se však počítá jako poslední den doručení pojistného na účet zdravotní pojišťovny.


Dosavadní úprava byla, že nejpozději v tento den musel pojištěnec peníze odeslat.

\"Lidé by tedy na tyto platby měli počítat s rezervou dva až tři dny, než peníze dorazí na účet a budou připsány,\" upozornil. Výše plateb se nemění.

- Daně v roce 2010 - na co rozhodně nezapomenout
- Podnikání: Ženám podnikatelkám se daří i v netradičních oborech
- Podnikání od listopadu 2009: Daně plaťe dříve, bankovní převody zrychlí

Změna souvisí s novým zákonem o platebním styku, od 1. ledna 2010 je podle této normy podstatné u plateb pojistného datum připsání na účet zdravotní pojišťovny místo dosavadního data odepsání z účtu plátce. Zákon o platebním styku zkrátil již od listopadu také lhůty pro převod peněz - banky je musejí převést z účtu do dvou dnů místo dosavadních tří.

Stejná úprava platí i při platbách pojistného poštovní poukázkou. V těchto případech je posun výraznější, protože Česká pošta je povinna předat platbu bance do dvou pracovních dnů ode dne, kdy ji přijala, a banka ji musí převést na účet do konce následujícího pracovního dne.

Například plátce uhradí pojistné složenkou 19. ledna, držitel poštovní licence ji předá poskytovali platebních služeb 21. ledna a ten ji převede na účet VZP 22. ledna. Dnem platby pojistného tak je 22. leden, a nikoliv 19. leden, jak tomu bylo podle dosavadních předpisů, uvedl mluvčí.

\"Pro platby pojistného na přelomu roku 2009 a 2010 platí následující pravidla: den platby pojistného se posuzuje podle předpisů platných do 31. prosince v případě bezhotovostních plateb pojistného odepsaných z účtu plátce do 31. prosince a plateb v hotovosti prostřednictvím banky, spořitelního a úvěrního družstva nebo držitele poštovní licence provedených do 31. prosince. U bezhotovostních plateb pojistného odepsaných z účtu plátce po 31. prosinci a plateb v hotovosti provedených po 31. prosinci se den platby pojistného již posuzuje podle předpisů platných od 1. ledna 2010,\" upřesnil Rod.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články