Podnikatelé dluží státu na pojištění za zaměstnance desítky milionů

27. 3. 2013 – 20:54 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podnikatelé dluží státu na pojištění za zaměstnance desítky milionů
Problémy s nedostatky v odvodech na sociální pojištění působí komplikace zejména lidem, kteří se chystají do penze. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Největší dlužníci, kteří neplatí za své zaměstnance sociální pojištění, jsou z Prahy. České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) dluží 16 milionů korun. Následují je firmy ze Středočeského kraje, které dluží téměř šest milionů korun.

Nejpoctivější podnikatelé jsou v Libereckém kraji, kde dluží pouze 900 tisíc korun, a v kraji Vysočina. Tam se dlužná částka a pokuty přehouply lehce přes jeden milion korun.

Česká správa sociálního zabezpečení provedla více než 115 tisíc kontrol a zjistila, že čeští podnikatelé dluží na pojistném více než čtyřicet milionů korun. Penále za dlužné částky se vyšplhalo na dalších devět milionů korun.

Problémy s nedostatky v odvodech na sociální pojištění působí komplikace zejména lidem, kteří se chystají do penze. Pro ně je důležité, aby měli pro přiznání všech druhů důchodů v evidenci ČSSZ doklady. "Právě kompletní evidence se správnými údaji sehraje roli v rychlosti vyřízení žádosti o důchod," upozorňuje správa.

Zaměstnavatelé nejčastěji špatně posuzují účast na pojištění., nesprávně stanoví den vzniku účasti, popřípadě zaměstnance vůbec nepřihlásí.

"Také opožděně oznamují datum nástupu zaměstnance do zaměstnání, popřípadě datum ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatelé také nesprávně vykazují dny dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců," informuje správa.

 

František Bužek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články