Podpora a sociální dávky: Kdo na ně bude mít nárok a kdy?

7. 9. 2010 – 20:29 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Podpora a sociální dávky: Kdo na ně bude mít nárok a kdy?
Pokud dáte sami výpověď, dostanete nižší podporu v nezaměstnanosti, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Výrazné zpřísnění vyplácení sociálních dávek v nezaměstnanosti hodlá prosadit ODS, oznámil to v úterý její předseda Petr Nečas.

Pokud uchazeč o zaměstnání do měsíce od zaevidování na úřadu práce nepřijme veřejně prospěšné práce či se nenechá rekvalifikovat, přijde o dávky.

Nečas navrhuje, aby každý evidovaný na úřadu práce dostal do měsíce nabídku aktivit v rozsahu osmi hodin denně. Šlo by o veřejně prospěšné práce, veřejnou službu, rekvalifikaci, nebo vzdělávání. Pokud by tuto nabídku odmítl, byl by vyřazen z evidence a přišel by tak i o dávky.

"Vyplácení sociálních dávek by mělo být ještě silněji vázáno na aktivitu žadatelů a dodržování pravidel,“ nastínil Nečas. Výplata dávek by měla být odstupňována v závislosti na míře aktivity žadatele ve veřejné službě nebo podmíněná například školní docházkou dětí.

Podpora v nezaměstnanosti by se podle Nečase měla snížit pro ty, kteří ukončili pracovní poměr z vlastní vůle.

 

- Kolik stát vydá na podpory nezaměstnaným, nemocenskou a další dávky?

 

Premiér upozorňoval na rozdíl mezi počty nezaměstnaných, vedených v evidenci pracovních úřadů, a počty nezaměstnaných, které zjišťuje šetření Českého statistického úřadu. "Jde o 120 až 150 tisíc osob, což není kosmetický rozdíl. Tito lidé jsou vedeni v evidenci úřadů práce, pobírají sociální dávky a zároveň pracují na černo," uvedl.

Nečas chce také dále rozšiřovat nehotovostní vyplácení sociálních dávek v poukázkách, za které je možné nakupovat potraviny, hygienické potřeby, ošacení či boty.

ODS také navrhuje, aby byl mezi dávkami životního a existenčního minima větší rozdíl. K tomu budou potřeba změny v zákonech o nezaměstnanosti a podpoře v hmotné nouzi, které by podle Nečase mohly být přijaty v první polovině příštího roku.

S návrhy občanských demokratů nesouhlasí ČSSD. "V době současné ekonomické situace, kdy zde máme poměrně vysokou míru nezaměstnanosti, to není cesta ke zvýšení konkurenceschopnosti České republiky, ale cesta do pekel," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Vláda není schopna zajistit práci ani lidem, kteří jsou bez práce rok a déle," viní kabinet Škromach. Velká část lidí si místo zatím najde sama do půl roku, ale nucená práce podle něj způsobí, že nebudou mít čas na hledání nového zaměstnání. "Co přijde příště? Kriminalizace lidí, kteří ztratí práci?" kritizoval místopředseda sociální demokracie.

-Karolina Brožová, Petra Kotvová, Mediafax

Kam dál?

- Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři, místo dvaceti

- Jak klesnou sociální dávky a jaké budou podmínky pro nezaměstnané?

- Většina lidí je přesvědčena, že dávky nezaměstnaným mají být co nejmenší

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články