Podvodný Seznam.cz? Podvodníci útočí na uživatele emailu

- Věda a technika autor: Redakce NašePeníze.cz

Mezi uživateli portálu Seznam.cz a uživateli jeho emailu se opět šíří hrozba zvaná "phishing". Redakci TN.cz na to upozornil čtenář, který se měl stát obětí tohoto podvodu.

Odkázalo mě to na stránku, která se tvářila jako Seznam.cz a chtěla po mě ověřovací údaje k mému emailu, potvrdil muž. Foto:SXC, Text:MED

Odkázalo mě to na stránku, která se tvářila jako Seznam.cz a chtěla po mě ověřovací údaje k mému emailu, potvrdil muž. Foto:SXC, Text:MED , zdroj: NašePeníze.cz

Phishing je technika, kterou na internetu lákají podvodníci z lidí řadu citlivých údajů. Obvykle jsou to hesla, přístupové kódy, čísla kreditních karet, PIN a podobně. Tyto útoky jsou v různé míře více či méně sofistikované. Obvykle ale využívají nezkušenosti či neznalosti uživatele internetu.

Redakce TN.cz má svědectví muže, kterého ponecháváme v anonymitě a na jehož citlivé údaje se podvodníci pokusili vylákat. "Odkázalo mě to na stránku, která se tvářila jako Seznam.cz a chtěla po mě ověřovací údaje k mému emailu," potvrdil muž. Nenechal se ale nachytat a naopak ihned kontaktoval technické centrum Seznamu.

Jak potvrdila mluvčí Seznam.cz Irena Zatloukalová, muž se zachoval naprosto ukázkově. "Vždycky je důležité podívat se na adresný řádek v okně prohlížeče. Někteří podvodníci totiž kopírují design našeho portálu, aby podvod vypadal věrohodněji. Rozhoduje ale adresa. Jde o klasický phishing. Vždy doporučujeme nevšímat si takových pokusů, mazat je a samozřejmě především nic neodesílat. Lidé by se také měli ozvat na naši kontaktní linku. My pak podvodníky blokujeme," vysvětlila mluvčí Zatloukalová.

Upozornila také na způsob, jakým podvodníci postupují. Výzvy k zadání hesla rozesílají na email klientů. "Seznam.cz nikdy takovým způsobem nepostupuje. Nikdy nevyzývá uživatele k zadávání hesel nebo jejich ověřování emailem," řekla Zatloukalová. "Phishing je přitom jeden nejčastějších způsobů, jak z lidí vylákat citlivé údaje. To se netýká jen Seznamu, ale třeba také bank a internetového bankovnictví," upozornila.

Mluvčí rovněž doporučila každému uživateli portálu Seznam.cz, aby se dobře seznámil se zásadami bezpečnosti. Najdete je na následujícím odkazu: Zásady bezpečnosti - Seznam.cz.

Tagy: podvod Seznam.cz email phishing