Pohonné hmoty s biosložkami prý ničí motory aut českých řidičů

27. 10. 2010 – 21:09 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pohonné hmoty s biosložkami prý ničí motory aut českých řidičů
Hlavním tématem diskuzí odborníků jsou mezery v postupu při měření kvality paliv na českých čerpacích stanicích, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

České řidiče trápí podle posledních poznatků kromě netransparentnosti při měření kvality paliv také to, že jejich motory jsou kvůli biopalivům podstatně zničenější, než u aut z okolních zemí.

Agentuře Mediafax to ve středu řekl poslanec a předseda Unie malých a středních podniků David Šeich (ODS).

"Z odborného setkání na téma Kvalita paliv v České republice vyplynul jiný velký problém. Odborníci totiž poukázali na to, že motory českých řidičů jsou podstatně zničenější než u aut z jiných zemí. Může za to povinné přidávání biopříměsí do paliv. U nás tato biosložka musí činit v průměru šest procent, zatímco jinde je to méně," řekl Šeich a dodal, že se k tomuto problému chtějí v nejbližší době vrátit na speciálním semináři.

 

TIP: Jaké jsou Ceny pohonných hmot - graf vývoje

 

Hlavním tématem diskuzí odborníků však ve středu odpoledne byly mezery v postupu při měření kvality paliv na českých čerpacích stanicích. Diskutující kritizovali převážně nízkou transparentnost vyhodnocování a také nedůslednou kontrolu nápravy u provinilých prodejců. Ty by měla Česká obchodní inspekce (ČOI) poté kontrolovat častěji.

 

<%Anketa14%>

 

"Shodli jsme se na tom, že je nezbytné, aby se spotřebitelé dozvěděli, kde tankují nekvalitní pohonné hmoty. Ministerstvo průmyslu a obchodu už připravilo novelu zákona o palivech, která zveřejňování čerpacích stanic, na kterých ČOI odhalila nějaké pochybení, umožní. Drtivá většina přítomných si myslí, že zveřejnění těchto údajů povede k nápravě současného stavu," dodal Šeich.

Novela zákona je prý už v mezirezortním připomínkovém řízení a podle Šeicha by se mohla v brzké době dostat do poslanecké sněmovny k projednání. "Jde o nepolitickou normu, takže je šance, že by mezi poslanci mohla být široká shoda," myslí si Šeich.

-Filip Sušanka,Mediafax

Kam dál?

- Kvalita benzínu je nejhorší od roku 2003, na co si dát pozor?

- Kteří pumpaři nabízejí nekvalitní benzín? Občanské sdružení vylákalo seznam z ČOI

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,480 24,600
USD 23,930 24,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články