Pojištěnci VZP mají nárok na zdravotní péči i v Chorvatsku, bez cestovního pojištění

27. 6. 2013 – 18:35 | Životní pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pojištěnci VZP mají nárok na zdravotní péči i v Chorvatsku, bez cestovního pojištění
I po vstupu Chorvatska do unie nicméně VZP nadále doporučuje uzavřít na cestu komerční cestovní pojištění - zdravotní péče, ke které Evropský průkaz zdravotního pojištění opravňuje, nemusí být vždy zcela dostatečná a bezplatná. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Chorvatsko, kam směřují o prázdninách desítky tisíc Čechů, vstupuje v pondělí, tedy 1. července do Evropské unie. S tím se mění nároky na zdravotní péči, které mají pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) při pobytu v této zemi.

Při přechodném pobytu v Chorvatsku budou mít pojištěnci VZP nově nárok na nezbytnou péči, která je placená ze zdravotního pojištění odpovídající plánované délce pobytu. Lékařům musí turisté předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění, což je klasická kartička VZP, nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího evropský průkaz. Ale pozor, musí jít o péči poskytovanou ve smluvních zdravotnických zařízeních. Je potřeba, aby se klient dopředu zeptal, zda má lékař nebo zdravotní zařízení příslušnou smlouvu a je zahrnuto do systému Evropského zdravotního pojištění.

"Ke změně dochází i v případě, že čeští turisté potřebují čerpat nezbytnou péči spojenou s chronickými onemocněními, jako je například dialýza, kyslíková terapie, chemoterapie apod. Nově už nebude nutné žádat o předchozí souhlas zdravotní pojišťovnu a tuto péči lze čerpat na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Stále je ale nutné dohodnout si předem termín v chorvatském zdravotnickém zařízení, a to kvůli volné kapacitě.

I po vstupu Chorvatska do unie nicméně VZP nadále doporučuje uzavřít na cestu komerční cestovní pojištění - zdravotní péče, ke které Evropský průkaz zdravotního pojištění opravňuje, nemusí být vždy zcela dostatečná a bezplatná.

Změny se týkají i českých občanů pracující v Chorvatsku. Občan České republiky pracující nebo samostatně výdělečně činný v Chorvatsku bude zdravotně pojištěn v Chorvatsku včetně nároku na vydání Evropského průkazu zdravotního pojištění. Spolu s ním se stanou chorvatskými pojištěnci i jeho nezaopatření rodinní příslušníci, tedy děti, manželka, manžel, a to i ti, kteří bydlí v ČR nebo jiném státě EU, EHP nebo ve Švýcarsku. Pro registraci je třeba navštívit některé z klientských pracovišť VZP.

Čeští důchodci žijící v Chorvatsku budou mít nově nárok na plnou zdravotní péči jak v Chorvatsku, tak i v Česku. Je ale nutné, aby byli zaregistrováni u české zdravotní pojišťovny a byl jim vydán Evropský průkaz zdravotního pojištění anebo Potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz. Spolu s důchodci jsou zdravotně pojištěni také jejich nezaopatření rodinní příslušníci. Tato situace se netýká osob, které mají zároveň český i chorvatský důchod.

Martin Carek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články