Pojištění: Počet sebepoškozování kvůli pojistce narůstá

19. 8. 2009 – 7:56 | Životní pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pojištění: Počet sebepoškozování kvůli pojistce narůstá
Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Do Česka se vrátil fenomén, který zde ve větším měřítku nebyl již dlouho pozorován – úmyslné sebepoškozování. Jeho cílem je získat za takovýto úraz finanční odškodnění od pojišťovny. Tento jev může souviset s finanční situací některých rodin, která nutí některé lidi k činům, které by je za normální situace ani nenapadly.


Některé pojišťovny v poslední době zaregistrovaly několik hlášení úrazů u kterých bylo patrné. že se nejedná o náhodné úrazy, ale o úmyslná sebeporanění. Nejčastěji šlo o zranění horních končetin. K těmto zoufalým činům se přitom zpravidla uchýlili lidé, kteří se potýkají s propadem finančních příjmů.

- Česká pojišťovna už letos odhalila podvody za 121 milionů korun, počet rapidně vzrostl
- Na bankomatech může být podvodné zařízení zadržující hotovost při výběru
- Pojišťovny zatápí podvodníkům s autonehodami
- Úrazové pojištění je v létě žádanější

„Posuzovat úrazy, které si někdo způsobí sám úmyslně, je z lidského hlediska velice obtížné a s těmito lidmi soucítíme. Z pohledu pojišťovací legislativy však jde o pojistný podvod, a pojistné plnění proto nelze vyplatit,“ řekl Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny, které se na odhalování pojistných podvodů zaměřuje.

Pojistné plnění se obvykle řídí rozsahem následků poranění a sjednanou pojistnou částkou. Například při amputaci prstu horní končetiny a zvolené pojistné částce jeden milion korun by výše odškodnění mohla dosáhnout až 250 tis. korun (při tzv. progresivním plnění, u nějž výše náhrady odpovídá až čtyřnásobku pojistné částky). Z plnění jsou však z důvodu morálního hazardu vyloučena úmyslná sebepoškození, stejně jako je tomu se sebevraždou v případě životního pojištění. 

Z historie českého pojišťovnictví jsou případy sebepoškozování hnané vidinou získat peníze od pojišťovny známé například z doby velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. V nedávných letech však byly velice vzácné a pokusy ošálit pojišťovnu se soustředily spíše na oblast majetkových pojištění, například na úmyslná zapálení domu či podniku nebo fingované dopravní nehody. Rostoucí počet případů sebepoškozování a pokusů o sebevraždu byl nyní v souvislosti s finanční krizí zaznamenán nejen v Česku, ale i v mnoha jiných státech světa, kupříkladu ve Spojených státech nebo Japonsku, kde je tento nárůst daleko citelnější.

PŘÍKLAD SEBEPOŠKOZENÍ JAKO POJISTNÉHO PODVODU

Vyšetřovatele ČSOB Pojišťovny zaujala údajná nehoda klienta, který při sekání trávy přišel o dva prsty na ruce. Nešťastná událost se údajně stala při odstraňování spadlé suché větve pod sekačku. V momentě, kdy se ji poškozený snažil vytáhnout, prsty se dostaly pod zapnutou sekačku. Při následném dalším šetření se ukázalo, že klient si uzavřel životní pojištění na vysoké částky u tří různých pojišťoven krátkou dobu před nehodou. Dalším podezřelým ukazatelem bylo i to, že se stala v podvečerních hodinách, tedy v době, kdy již bylo šero. Navíc večer před údajným sekáním trávy padal sníh. Během dalšího šetření podezřelých okolností klient přiznal, že si prsty usekl sekerkou sám a zpětně uzavřel pojistnou smlouvu za účelem získání pojistného plnění od všech tří pojišťoven.


Podle statistik ČSOB Pojišťovny bývá největší počet pojistných podvodů odhalen v Praze. Dlouhodobě se na vrcholu žebříčku nejčastějších pokusů drží podvody s automobily.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články