Pojištění: Podcenění cestovního pojištění může stát miliony

28. 5. 2009 – 1:01 | Životní pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pojištění: Podcenění cestovního pojištění může stát miliony
FOTO:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Bez kvalitního cestovního pojištění může letní dovolená stát tolik jako průměrná hypotéka. Jak vyplývá z údajů pojišťoven, i přes značné náklady léčby v zahraniční lidé cestovní pojištění stále podceňují. Často si neprostudují pojistné podmínky nebo si zvolí nevhodný produkt. Riskují tím, že si léčbu budou muset platit z vlastních prostředků – ty se mohou vyšplhat i na miliony korun.


„Klienti pojišťoven často důkladně neprostudují podmínky a myslí si, že se jejich pojištění vztahuje na jakýkoli problém. Typickým příkladem je, že si na dovolené chtějí doléčit chřipku. Platí ale, že pokud bylo onemocnění diagnostikováno před počátkem pojistné smlouvy, je z plnění vyňato. V takovém případě pak musí platit výdaje na léčbu svého onemocnění z vlastní kapsy, částky mohou narůst až do astronomických výšin,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.

- Dovolená: Nejčastěji si přivezeme akutní zánět trávícího ústrojí a onemocnění dýchacích cest
- Pojišťovny: Pátek 13 není nejhorším dnem

Dalším velkým omylem klientů je pocit, že v rámci cestovního pojištěni mají zahrnuty i veškeré sportovní aktivity. Klient by se měl ujistit, zda sport, který chce v zahraničí provozovat, není ve výlukách z pojištění. Vyňaty bývají rizikové sporty. Řada pojišťoven však nemá v rámci svého základního balíčku služeb žádné sportovní pojištění.

Právě sportovní úrazy patří mezi ty nejnákladnější. Značné potíže však může způsobit i obyčejná střevní chřipka. Nejvyšší poskytnuté plnění za loňskou letní sezónu dosáhlo více než 1,8 milionů korun, jednalo se o léčbu akutního srdečního selhání. Mezi nejčastější potíže cestovatelů patří střevní chřipka. Její léčba průměrně přijde na necelé čtyři tisíce korun. Nejvyšší plnění však přesáhlo sto tisíc. Četným a nákladným úrazem jsou zlomeniny. U nich dosahují náklady na léčbu průměrně více než 52 tisíc korun.

Náklady na léčbu zlomenin v řádech statisíců nejsou žádnou výjimkou. Pokud si pojištěnec způsobí v rakouských nebo francouzských Alpách komplikovanou zlomeninu, mohou léčebné výlohy dosáhnout i hodnoty půl milionu korun. Stane-li se úraz v obtížně dostupném horském terénu, stojí základní ošetření na místě 200 až 300 EUR. Sanitka do nemocnice stojí dalších 150 EUR. Náklady za ošetření v nemocnici se pohybují od 500 EUR za drobné ošetření až po 8000 EUR za operaci otevřené zlomeniny na soukromé klinice. Pokud musí u zásahu asistovat vrtulník, náklady vzrostou o dalších 70 000 korun. U komplikovaných úrazů musí zasahovat letecký speciál, který stojí zhruba 300 000 korun.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články