Pojišťovny jsou prý proti krizi odolné

18. 6. 2009 – 1:14 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pojišťovny jsou prý proti krizi odolné
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká národní banka (ČNB) včera zveřejnila Zprávu o finanční stabilitě 2008/2009. Ze závěrů vyplývá, že se české pojišťovny dobře vyrovnávají s nepříznivými důsledky ekonomické krize a jsou připraveny dostát všem svým závazkům i v případě dalšího negativního vývoje.


ČNB vystavila sektor pojišťoven zátěžovým testům, které berou v úvahu tři různě krizové scénáře dalšího vývoje ekonomiky. Výsledky testů ukazují, že sektor pojišťoven jako celek by byl schopen obstát ve všech alternativních scénářích. Poměr disponibilní (skutečné) a požadované solventnosti by ani při nejhorším možném scénáři neměl poklesnout pod 270 %, což je velmi vysoká úroveň.

„Závěry zprávy České národní banky jednoznačně dokazují, že domácí pojistný trh je stabilní a v porovnání s jinými odvětvími ekonomiky si vede dobře. V důsledku ekonomické krize dojde sice k určitému zpomalení nárůstu předepsaného pojistného, na finanční zdraví pojišťoven ale nebude mít výrazný vliv,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. 

Pojišťovny by byly schopné přestát i extrémní zátěžové situace spojené například s živelními pohromami či epidemiemi, a to až do výše 60 miliard korun. Tato částka přitom přibližně o třetinu převyšuje náklady na likvidaci škod způsobených ničivými povodněmi v roce 2002.


Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články