Pojišťovny: Životní a úrazové pojištění mají lidé na příliš nízkou částku

13. 7. 2011 – 20:28 | Životní pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pojišťovny: Životní a úrazové pojištění mají lidé na příliš nízkou částku
Podle průzkumu má každá česká domácnost uzavřeny v průměru 2,2 životní pojistky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Více než dvě třetiny Čechů mají sjednáno životní a úrazové pojištění na příliš nízkou pojistnou částku, v případě jakýchkoli životních komplikací pak pojištění nemůže svoji funkci plnit optimálně. Vyplývá to z průzkumu pro jednu z největších pojišťoven na trhu.

Podle průzkumu mají Češi průměrně život pojištěn na 400 tisíc korun, což však není dostačující. "Pojistná částka by měla dosahovat dvojnásobku, lépe však trojnásobku ročního platu. V případě aktuální průměrné mzdy 23 144 korun měsíčně by to tedy bylo minimálně 830 tisíc korun. Pokud však má klient hypotéku nebo jiné úvěry, doporučuji pojistnou částku ještě navýšit," radí Petr Svoboda, vrchní ředitel produktového managementu občanského pojištění ČP.

Na více než 500 tisíc korun je ale přitom podle průzkumu pojištěno pouze 35 procent Čechů - téměř dvě třetiny lidí by tak podle Svobody měly zvážit navýšení pojistné částky svého životního pojištění.

Průzkum také ukázal, že hlavním motivem k uzavření životního a úrazového pojištění je starost a péče o rodinu. Rodina a obavy o její zabezpečení Čechům nedají spát. Zajištění rodiny do budoucna v případě smrti jednoho z rodičů představuje pro Čechy nejdůležitější důvod pro uzavření životního pojištění. Životní pojistku si právě z obav o budoucnost své rodiny uzavírá 41 procent lidí.

"Nejčastějším impulsem, který ke sjednání životního pojištění přiměje necelou třetinu Čechů (29 procent), je pak logicky narození potomka. Děti nejen mění rodinné zvyklosti, ale mají také zásadní vliv na přemýšlení dospělých o budoucnosti. Lidé se stávají méně sobeckými a více myslí na rodinu a na to, kdo se o jejich nejbližší postará v případě, že by se jim něco nepříjemného stalo," doplnil Svoboda.

Podle průzkumu má každá česká domácnost uzavřeny v průměru 2,2 životní pojistky. "Spolu s neustále rostoucí finanční gramotností roste také pocit zodpovědnosti. Rodiče se proto stále častěji nespoléhají pouze na jednoho živitele a raději se pojistí oba. Do rodinného rozpočtu totiž ve většině českých domácností přispívají oba dva významným dílem," vysvětlil Svoboda. V případě úrazového pojištění je tento trend ještě patrnější. Pouze u 11 procent Čechů s úrazovou pojistkou nemá zároveň sjednáno úrazové pojištění někdo další z rodiny. Pro všechny ostatní je velmi důležité úrazově pojistit také svého partnera nebo děti. Průměrný počet úrazových pojistek připadajících na jednu českou domácnost je 2,4.

Životní pojištění pro své potomky má sjednáno pouze 27 procent oslovených, úrazově však rodiče děti pojišťují mnohem více (41 procent respondentů). "Velká část rodičů se stále mylně domnívá, že je předčasné uzavírat pro malé děti životní pojištění. V dnešní době lze ale životní pojištění kombinovat jak s úrazovým pojištěním, tak se spořením. V rámci jedné smlouvy tedy děti nejen pojistíte, ale zároveň vklady zhodnocujete. Po dosažení plnoletosti pak mohou mladí lidé v pojištění pokračovat nebo smlouvu ukončit a naspořenou částku využít například k financování studia," upozornil Svoboda.

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články