Pokud Kalousek neprosadí rozpočet s růstem dluhu 105 miliard, odejde

29. 5. 2011 – 13:49 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pokud Kalousek neprosadí rozpočet s růstem dluhu 105 miliard, odejde
Kalousek uvedl, že stát se dostane na 105 miliard korun právě díky strukturálním reformám, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odejde z vlády, pokud na rok 2012 neprosadí rozpočet s deficitem 105 miliard korun. Kalousek to uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce.

"Návrh rozpočtu na rok 2012 bude počítat s deficitem 105 miliard korun, abych mířil na 3,5 procenta HDP," upřesnil Kalousek. Vládě návrh rozpočtu předloží do konce srpna a do konce září ho projedná sněmovna.

V letošním roce má rozpočet skončit s deficitem 135 miliard korun. Snížení o 30 miliard korun Kalousek nepovažuje za velmi ambiciózní, jak tvrdí někteří kritici.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ale tvrdí, že kabinet Petra Nečase (ODS) vůbec nehledá zdroje příjmu. "Vláda tuto roli nezvládla a neřeší, jak zvýšit zaměstnanost," uvedl Filip.

Kalousek uvedl, že stát se dostane na 105 miliard korun právě díky strukturálním reformám. "Stát si musí jasně říct, že některé duplicitní agendy spojí a některé dělat nebude. Veřejná služby musí být levnější," řekl ministr.

Odbory však již několikrát zopakovaly, že úsporná opatření vlády státní kase nepomohou. "My máme obavy, že to co je naplánováno, nepovede ke snížení schodku státního rozpočtu a jsme přesvědčeni, že v současnosti to prostě zhorší životní úroveň našich členů a obyvatel České republiky," prohlásil předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Odbory v této souvislosti požadovat pětiprocentní nárůst platů: "Nechceme, aby se snižovala životní úroveň," uzavřel Dufek.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pohrozila vládě stávkou, která by paralyzovala Česko, pokud bude kabinet pokračovat v prosazování reformních návrhů. Železniční odbory navrhnou jednodenní stávku v pondělí. "My v pondělí máme zasedání a já věřím, že tam padne rozhodnutí. Kdybych měl odpovědět za sebe, už bych dávno organizoval generální stávku a nátlakové akce," zkonstatoval Dufek.

V případě nátlakových akcí budou spolupracovat všechny odbory. Vyhlášení generální stávky závisí podle Dufka na společných jednáních vlády a odborů do 10. června. "Já věřím, že když pan ministr může jednat s knihkupci, tak bude jednat i s námi," prohlásil Dufek.

-Denisa Šindlerová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,730 22,910
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články