Pokutě za dopravní přestupek v jiné zemi už neujedete

1. 12. 2010 – 14:48 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pokutě za dopravní přestupek v jiné zemi už neujedete
Chystaná směrnice předpokládá, že si státy unie zpřístupní registry řidičů, Foto: Autoblog.com | zdroj: NašePeníze.cz

Motoristé, kteří spáchají dopravní přestupek v cizí zemi Evropské unie, už trestu neujedou. Počítá s tím návrh směrnice Evropské komise, o kterém ve středu píše agentura AFP.

Od řidiče budou vymáhat pokuty státy, ve kterých spáchal přestupek.

Chystaná směrnice předpokládá, že si státy unie zpřístupní registry řidičů. Ve čtvrtek ji v Bruselu projednají ministři dopravy unijních států.

Česko dosud přístup do svého registru řidičů z ciziny povoluje pouze v případě závažných dopravních nehod, při kterých je třeba usmrcen nebo zraněn člověk. Nebo v případech, kdy vznikne velká škoda na majetku.

Obdobně postupuje většina unijních států.

"Statistiky ukazují, že řidič v zahraničí spáchá až třikrát více přestupků než ve své vlasti,“ cituje AFP unijního komisaře pro dopravu Siima Kallase. "Tuto situaci chceme změnit," řekl ve středu komisař.

V budoucnu by státy měly být schopny pokutovat řidiče-cizince za takové přestupky, jako jsou nepovolená rychlost nebo parkování na zakázaném místě.

Komise předložila ministerstvům dopravy unie statistiku, podle které se na silnicích evropské osmadvacítky v průměru pohybuje pět procent řidičů ze zahraničí. Spáchají však patnáct procent přestupků. "Většina z nich zůstává nepotrestána, protože země nejsou schopny sledovat pachatele přestupku poté, co opustí jejich stát," řekl komisař Kallas.

Návrh komise počítá pouze s vymáháním pokut, nikoli se zabavováním řidičských průkazů, píše AFP:


-Pavel Jégl,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články