Politici budou platit jízdné ve veřejné hromadné dopravě, rozhodla to vláda

- Politika autor: Redakce NašePeníze.cz

Poslanci, senátoři, soudci Ústavního soudu nebo zákonodárci Evropského parlamentu budou nově platit za jízdné ve veřejné hromadné dopravě.

S velkými tržbami za jízdné politiků dopravní podniky počítat stejně nemohou nemohou, jde o symbolický přínos tvrdí ČSSD, Foto:SXC

S velkými tržbami za jízdné politiků dopravní podniky počítat stejně nemohou nemohou, jde o symbolický přínos tvrdí ČSSD, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Novelu zákona sociální demokracie, která ruší dosavadní bezplatné používání prostředků veřejné hromadné dopravy, podpořila ve středu vláda.

Zákonodárci ČSSD poukazují na to, že poslanci, senátoři, soudci Ústavního soudu i europoslanci dostávají dostatečně vysoké náhrady na to, aby museli mít ještě zdarma hromadnou dopravu.

"Zatímco například občan hlavního města Prahy s průměrným příjmem musí ze své mzdy po zdanění hradit základní životní potřeby i jízdné v městské hromadné dopravě, které Praha výrazně zvýšila, poslanci či senátoři mají kromě bezplatného užívání této dopravy i paušální příspěvek," kritizují sociální demokraté.

Tato výhoda podle nich oprávněně vzbuzuje nevoli a nedůvěru občanů vůči politikům.

"Nedovedu si představit, že bychom za hromadnou dopravu neplatili. Většinu z nás spíše překvapilo, že to někdo používal," komentoval premiér Petr Nečas (ODS).

S velkými tržbami za jízdné politiků sice dopravní podniky počítat nemohou, novela však bude mít symbolický význam pro obnovování důvěry mezi občany a veřejnými činiteli, soudí ČSSD.

Předkladatelé doporučili Poslanecké sněmovně schválit návrh již v prvním čtení.

-Pavlína Heřmánková,Mediafax

Tagy: poslanci mhd vyhody jízdné veřejná doprava