Politici na Slovenskou budou státu splácet škody, které způsobí

12. 1. 2011 – 9:21 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Politici na Slovenskou budou státu splácet škody, které způsobí
Zákon má šanci uspět, neboť kromě nejsilnější strany SDKÚ ho podporují i koaliční partneři, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Slovenští politici, ale i úředníci budou muset nově platit škody, pokud jejich chybou stát přijde o peníze. Nová zákon, který to umožní připravuje tamní vláda. Informaci přinesla v dnešním vydání MF Dnes.

Za chyby úředníků a politiků doposud platili daňoví poplatníci.

Premiérka Radičová nyní chce, aby tyto chyby platili nyní ze svého a něsli tak hmotnou odpovědnost. Proti případným škodám se však budou moci pojistit uvedl deník.

Zákon má šanci uspět, neboť kromě nejsilnější strany SDKÚ ho podporují i koaliční partneři. "S principem, aby pracovníci veřejné a státní správy nesli hmotnou odpovědnost, souhlasíme," prohlásil předseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.

 

Kritici zákon považují za absurdní

 

Nejvíce kritizované podle MF Dnes je, kdo posoudí, zda je tendr opravdu nevýhodný? Podělí se o náhradu škody všichni poslanci, kteří pro návrh nevýhodné privatizace majetku zvedli ruku, nebo jen ti, kteří návrh do sněmovny přinesli? A jak se budou vyčíslovat jednotlivé prodělky, když třeba škody z úvodem zmíněného "nástěnkového" tendru z roku 2007 policie nedala dohromady do dneška?

Na tyto otázky prý vláda prozatím nedala odpověď, což nahrává krítikům, že se jedná o populistický zákon bez efektu.

 

Úředníci nejsou odpovědni za své chyby, to nahrává korupci

 

Problém s tím, že nejsou úředníci odpovědni za své chyby máme i v Česku. Více než 120 milionů korun stály jen v roce 2009 veřejné rozpočty prohrané soudní spory v souvislosti s úředními pochybeními, informoval o tom dříve Ekologický právní servis (EPS).

 

Z této částky bylo podle úřadů odpovědnými úředníky uhrazeno pouhých tisíc korun. Doporučujeme článek: Úředníci nejsou odpovědni za své chyby, to nahrává korupci

 

Kam dál?

- Na Slovensku propustí 20 000 státních zaměstnanců

- V Česku jsou vyšší platy, ale méně kvalifikovaných lidí, než v Maďarsku a na Slovensku

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,060 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články