Politici nebudou moci pobírat odměny za působení v městských firmách

7. 12. 2010 – 20:23 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Politici nebudou moci pobírat odměny za působení v městských firmách
Odměnu by nezískali ani v případě, že v těchto orgánech přímo působí a ani tehdy, kdy má v takové společnosti podíl nejen kraj či obec, ale alternativně také krajem či obcí ovládaná osoba, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci v úterý schválili návrh ČSSD na omezení střetu zájmů a klientelismu na komunální úrovni a poslali ho do druhého čtení. Zákon má zabránit komunálním politikům pobírat odměny za členství v orgánech obecních a městských firem.

Původně chtěla sociální demokracie schválit zákon již v prvním čtení, na to však vyslovili veto poslanci trojkoalice ODS, TOP 09 a VV.

"Strany, které slibovaly, že ve sněmovně zlepší politickou kulturu, nyní vysloví veto při schvalování takto důležitého zákona," úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dodal, že velká část návrhu již byla sněmovně předložena v minulém volebním období.

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) vysvětlil, že koalice chce odstranit legislativně technické chyby, nikoliv zabránit přijetí zákona.

Sněmovna poté přikázala návrh zákona projednat ústavně právnímu výboru.

Odměnu by nezískali ani v případě, že v těchto orgánech přímo působí a ani tehdy, kdy má v takové společnosti podíl nejen kraj či obec, ale alternativně také krajem či obcí ovládaná osoba.

Tato úprava byla již součástí takzvaného zákona o lobbingu, který však nakonec nebyl přijat. "ČSSD proto věří, že pokud současná vláda Petra Nečase myslí svůj boj s možnými střety zájmů vážně, novelu poslanců sociální demokracie podpoří a umožní její přijetí," uvedl již dříve Sobotka.

Podobná právní úprava již existuje v podobě zákona o střetu zájmů, který pobírání odměn zcela vyloučil u poslanců a senátorů a podstatným způsobem omezil u krajských a obecních zastupitelů.

-Karolina Brožová, Jiří Táborský,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články