Politici přemýšlí o povinné vojenské službě. Co to přinese?

23. 1. 2017 – 14:44 | Politika | red | Diskuze:

Politici přemýšlí o povinné vojenské službě. Co to přinese?
Ilustrační foto | zdroj: AČR (army.cz)

Lidovecký senátor Jiří Čunek přišel s návrhem, podle kterého by mladí chlapci opět chodili na vojnu. Politici přemýšlejí o tom, že by v Česku znovu zavedli základní vojenskou službu. Sice jen na několik měsíců, ale povinně. Myšlenka se líbí také ministrovi obrany Martinu Stropnickému.

Povinné odvody byly zrušeny před dvanácti lety. Teď by se ale vojenský dril pro mladé chlapce mohl vrátit. "Je to program, který si myslím, že je pro Českou republiku nevyhnutelný. A to znovuzavedení vojenské služby," sdělil Čunek.

Tedy vojna pro všechny chlapce, kteří dovrší 18 let a mají po škole. Vojna by nebyla na dva roky, jako tomu bylo dříve, ale pouze na čtyři měsíce, avšak povinně. "Nejde jenom o to, abychom mladé lidi naučili obraně republiky a nějakým vojenským dovednostem, ale aby se naučili znát svou povinnost bránit svou vlast, když to bude potřeba," vysvětloval Čunek.

O povinné vojenské službě přemýšlí už i ministr obrany. "Je to jistě téma a s panem Čunkem jsem o tom už před časem mluvil. Zároveň to ale představuje velký a dost složitý krok mající spoustu aspektů, které je třeba detailně probrat i s veřejností," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Povinné odvody chtějí dokonce některé strany zavést do svého volebního programu. "My bychom chtěli, aby byly povinné vojenské odvody a to klidně elektronické vojenské odvody. Na základě těchto systémů by se měl utvořit systém krizové přípravy. Žijeme v době hybridní války a naše armáda tak trochu zaspala," sdělil předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Vojna byla u nás před zrušením v roce 2005 povinná po 140 let. Teď je na politicích, zda ji mezi mladé muže vrátí zpět.

Nově bude armáda zaměstnávat i chronicky nemocné uchazeče. Vojáků je málo a tak ministerstvo obrany ustupuje z požadavků na jejich výborný zdravotní stav. Šanci na vojenskou kariéru tak mají i lidé s cukrovkou, lupénkou nebo astmatem.

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články