Politici si snížili platy, jen soudci mají částečnou výjimku

23. 9. 2010 – 20:26 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Politici si snížili platy, jen soudci mají částečnou výjimku
Plat politiků se stanovuje jako trojnásobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře z předminulého roku, Foto:ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Zabránit skokovému nárůstu platů ústavních činitelů a soudců, a zároveň jim snížit platy o pět procent chce předloha ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), kterou ve středu schválila vláda.

Po jednání řekl premiér Petr Nečas (ODS), že soudci mají částečnou výjimku.

Soudcům bude platová základna vyměřena na základě průměrné mzdy ve státní správě v roce 2009, kdy nedošlo ke snížení o čtyři procenta v důsledku tzv. Janotova balíčku, a navíc se jich tato restrikce má týkat pouze jeden rok. "Vláda při tomto rozhodování musela respektovat i rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil snížení platů," řekl premiér.

Ostatním představitelům státní moci bude plat vyměřen na základě platové základny z letošního roku, takže celkem přijdou o devět procent. Kromě čtyř procent, s nimiž přišel tzv. Janotův balíček, budou kráceni o dalších pět procent, což vychází z koaliční smlouvy. "Pro politiky budou potom snížené mzdy platit až do roku 2014," prohlásil Nečas.

 

TIP: Slovenským politikům klesnou platy o 11 procent

 

Pokud by se novela nepřijala, zvýší se výdaje státního rozpočtu v příštím roce o více než miliardu, protože platy soudců, státních zástupců, poslanců a dalších představitelů státní moci značně narostou, varuje ministerstvo a odvolává se na své propočty.

Mzdy by narostly, protože skončí platnost ustanovení, které jejich platy v roce 2007 na tři roky zmrazilo. Zmíněné ustanovení je součástí zákona o stabilizaci veřejných financí, který vešel do povědomí jako Topolánkův batoh, neboli soubor zákonů a nařízení na stabilizaci veřejných financí, který vytvořila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS).

Plat představitelů státní moci se totiž stanovuje jako trojnásobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře z předminulého roku. Tímto postupem se stanoví tzv. platová základna, která se dále násobí různými koeficienty podle odpracovaných let a pracovního zařazení.

 

Tip: Průměrný plat stoupl o dvě procenta - více vyděláte ve státní správě

 

Platová základna v letech 2008 a 2009 činila 56 847 korun (vypočteno z průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře v roce 2005). V roce 2010 však v důsledku tzv. Janotova úsporného balíčku, který připravila vláda Jana Fischera, se snížila platová základna o čtyři procenta, takže činila 54 573 korun. Tato částka se sníží o dalších pět procent a současně se mzdová základna letos zkrátí o čtyři procenta. Celkově je to tedy snížení o devět procent a navazuje se tak na plánované snížení objemu mzdových prostředků u zaměstnanců státní a veřejné správy o deset procent v příštím roce.

Pokud navržený zákon neprojde, zvýší se platová základna příští rok na 69 300 korun.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Jaká je průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz najdete zde.

- Kalousek: Celkově platy klesnou, těm pracujícím ale stoupnou na úkor nepracujících

- Před volbami: ODS, TOP09 a VV chtějí snížit platy i náhrady politiků

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,430 24,550
USD 22,890 23,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články