Politici si snížili platy, jen soudci mají částečnou výjimku

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Zabránit skokovému nárůstu platů ústavních činitelů a soudců, a zároveň jim snížit platy o pět procent chce předloha ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), kterou ve středu schválila vláda.

Plat politiků se stanovuje jako trojnásobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře z předminulého roku, Foto:ODS

Plat politiků se stanovuje jako trojnásobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře z předminulého roku, Foto:ODS,zdroj: NašePeníze.cz

Po jednání řekl premiér Petr Nečas (ODS), že soudci mají částečnou výjimku.

Soudcům bude platová základna vyměřena na základě průměrné mzdy ve státní správě v roce 2009, kdy nedošlo ke snížení o čtyři procenta v důsledku tzv. Janotova balíčku, a navíc se jich tato restrikce má týkat pouze jeden rok. "Vláda při tomto rozhodování musela respektovat i rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil snížení platů," řekl premiér.

Ostatním představitelům státní moci bude plat vyměřen na základě platové základny z letošního roku, takže celkem přijdou o devět procent. Kromě čtyř procent, s nimiž přišel tzv. Janotův balíček, budou kráceni o dalších pět procent, což vychází z koaliční smlouvy. "Pro politiky budou potom snížené mzdy platit až do roku 2014," prohlásil Nečas.

 

TIP: Slovenským politikům klesnou platy o 11 procent

 

Pokud by se novela nepřijala, zvýší se výdaje státního rozpočtu v příštím roce o více než miliardu, protože platy soudců, státních zástupců, poslanců a dalších představitelů státní moci značně narostou, varuje ministerstvo a odvolává se na své propočty.

Mzdy by narostly, protože skončí platnost ustanovení, které jejich platy v roce 2007 na tři roky zmrazilo. Zmíněné ustanovení je součástí zákona o stabilizaci veřejných financí, který vešel do povědomí jako Topolánkův batoh, neboli soubor zákonů a nařízení na stabilizaci veřejných financí, který vytvořila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS).

Plat představitelů státní moci se totiž stanovuje jako trojnásobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře z předminulého roku. Tímto postupem se stanoví tzv. platová základna, která se dále násobí různými koeficienty podle odpracovaných let a pracovního zařazení.

 

Tip: Průměrný plat stoupl o dvě procenta - více vyděláte ve státní správě

 

Platová základna v letech 2008 a 2009 činila 56 847 korun (vypočteno z průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře v roce 2005). V roce 2010 však v důsledku tzv. Janotova úsporného balíčku, který připravila vláda Jana Fischera, se snížila platová základna o čtyři procenta, takže činila 54 573 korun. Tato částka se sníží o dalších pět procent a současně se mzdová základna letos zkrátí o čtyři procenta. Celkově je to tedy snížení o devět procent a navazuje se tak na plánované snížení objemu mzdových prostředků u zaměstnanců státní a veřejné správy o deset procent v příštím roce.

Pokud navržený zákon neprojde, zvýší se platová základna příští rok na 69 300 korun.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Jaká je průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz najdete zde.

- Kalousek: Celkově platy klesnou, těm pracujícím ale stoupnou na úkor nepracujících

- Před volbami: ODS, TOP09 a VV chtějí snížit platy i náhrady politiků

Tagy: Vláda ekonomika soudci politici příjem plat