Politická nestabilita nám může podstatně zdražit státní dluh

12. 9. 2012 – 13:36 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Politická nestabilita nám může podstatně zdražit státní dluh
Agetura Moody´s už v květnu upozorňovala, že politická nestabilita České republiky by mohla být rozhodujícím faktorem pro změny ratingu. , Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ratingové agentury by mohly snížit České republice hodnocení, pokud neprojdou daňové změny, které by měly pomoci k udržení schodku státního rozpočtu na rok 2013 v hodnotě 2,9 procenta HDP, informovalo ve středu ministerstvo financí. Konsolidační balíček blokovala minulý týden šestice poslanců ODS.

Agetura Moody´s už v květnu upozorňovala, že politická nestabilita České republiky by mohla být rozhodujícím faktorem pro změny ratingu. "Již 7. září vydala tato agentura komentář k aktuální politické situaci v České republice, specificky zmiňuje roli skupiny šesti koaličních poslanců při blokování klíčové legislativy nezbytné pro udržení fiskálního cíle 2,9 procenta schodku veřejných financí na rok 2013," uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva, podle kterého by zhoršení ratingu o jeden stupeň mohlo znamenat až 10miliardové zvýšení nákladů na obsluhu státního dluhu.

"Pokud bychom nepokračovali ve snižování deficitu, přišli bychom o pracně budovanou důvěru na finančních trzích. Díky ní si totiž půjčujeme výrazně levněji, než řada starých států EU, o těch nových ani nemluvě," dodává ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který balíček na jednání kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) v minulém týdnu znovu přinesl.

Ze Strakovy akademie balík změn, který například počítá se zvýšením DPH o jeden procentní bod v obou sazbách, už znovu zamířil do Poslanecké sněmovny, tentokrát ale k němu vláda připojila hlasování o důvěře. Vládní koalice tak reaguje na situaci, kdy šest poslanců za ODS stabilizační balíček vrácený sněmovně ze Senátu nepodpořilo.

"Od roku 2010 se nám tak podařilo uspořit několik desítek miliard korun na úrocích ze státního dluhu. Ztráta důvěry a prohlubování deficitu by nás o tyto významné úspory připravily," argumentuje pro daňové změny Kalousek.

Ačkoliv vláda návrh schválila v podobě, v jaké jej Poslanecká sněmovna zamítla, není vyloučeno, že v legislativním procesu dozná ještě nějakých změn. Poslanec Petr Tluchoř (ODS) doufá, že se najde řešení, které posune balík alespoň zčásti.

Rebelující poslanci podle Tluchoře nebudou v prvním čtení hlasovat pro zamítnutí zákona. Podpoří zkrácení lhůty jeho projednání ve výborech na 30 dní.

Vládní daňový balík obsahuje řadu změn, mimo jiné počítá s tím, že daň z přidané hodnoty pro tři následující roky stoupne o jeden procentní bod na 15 a 21 procent nebo s tím, že zaměstnanci z příjmu nad 100 tisíc korun měsíčně budou odvádět novou sedmiprocentní daň.

Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články