Politické strany a větší (ne)průhlednost jejich financování

12. 7. 2011 – 10:26 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Politické strany a větší (ne)průhlednost jejich financování
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Před třemi týdny jsem vyzval parlamentní politické strany, aby si v rámci své otevřenosti a boje za průhlednější stranické finance, zřídily tzv. transparentní účty. O co jde?

______________________________________________________

Komentáře politiků, ekonomů podnikatelů a dalších osobností veřejného života v Česku nemusí být stejné jako názory redakce serveru NašePeníze.cz. Přesto cítíme povinnost informovat čtenáře o názorech všech, z našeho pohledu důležitých, subjektů a osobností.

______________________________________________________

Transparentní účet má jednu unikátní vlastnost - možnost anonymního pasivního přístupu k účtu v reálném čase prostřednictvím internetu. Tedy, že kdokoliv se může podívat na pohyby na účtu, příjmy a výdaje. Jinými slovy, volič by měl kontrolu nad tokem peněz, které putují do a z politických stran.

TIP: Tomio Okamura: Česko, země kde neexistují špinavé peníze

Určitě to není spása, která by sama o sobě zatočila s korupcí v této zemi, a navíc by to ani nebylo Česko, aby u nás někdo nenašel způsob, jak to někdy později obejít, ale touto bariérou a větší transparentností, by se alespoň omezil prostor pro nejasné financování stran či neprůhledné výdaje za volební kampaně. Navíc by to byl vstřícný krok, že to politici s bojem s korupcí, neprůhledností a větší vlastní otevřeností myslí vážně a upřímně.

Proč?

Protože lze tento krok udělat prakticky ihned, bez změny ústavy, zákonů, předpisů, norem a podobně. Je to jen o dobré vůli. V tomto případě tak odpadá seriál výmluv, proč něco nejde, odpadá taktické natahování (ne)řešení problémů do nekonečna, jako to vidíme například u marných snah na snížení poslanecké imunity.

Jak vypadá transparentní účet se můžete podívat například zde:

Transparentní účet Konta Bariéry 17 111 444 / 5500 u Raiffeisen BANK

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. V tomto konkrétním případě by bylo zajímavé ty důvody slyšet. Nedostatek času, zdlouhavá legislativa, komplikovaná aplikace či složitá politická vyjednávání to být nemohou. A politici dodnes mlčí a mlčí…

-Patrik Nacher | www.bankovnipoplatky.com

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články