Politikům se od ledna zvýší platy o tisíce korun

- Politika autor: Redakce NašePeníze.cz

Politikům od příštího roku porostou platy - a to rovnou o sedm procent. Poslanci a senátoři si tak měsíčně přijdou zhruba na 65 700 korun, prezident na 218 900 korun a ministři na 125 300 korun.

Jsem zastáncem progresivního zdanění příjmů, jsem zastáncem vysokého zdanění, ale také jsem zastáncem toho, aby výnos těchto daní šel na investiční účely a tedy na obnovu ekonomického růstu. Tvrdí Miloš Zeman, kandidát na prezidenta ČR, Foto: ČSSD

Jsem zastáncem progresivního zdanění příjmů, jsem zastáncem vysokého zdanění, ale také jsem zastáncem toho, aby výnos těchto daní šel na investiční účely a tedy na obnovu ekonomického růstu. Tvrdí Miloš Zeman, kandidát na prezidenta ČR, Foto: ČSSD,zdroj: NašePeníze.cz

Dočkali se hasiči a policisté, nyní se dočkají i ústavní činitelé a zdravotníci. Na rozdíl od většiny pracovníků veřejného sektoru, kterým se od listopadu zvýšila základní měsíční odměna o tři procenta, si ale politici přijdou na mnohem více.

Zatímco zdravotníci dostanou od ledna navíc pět procent z původní částky, politici si měsíčně přilepší o zhruba sedm procent, což podle výpočtů ČTK odpovídá osmi až čtrnácti tisícům.

Platy politiků podle propočtů ČTK

Právě zvýšení platů ve veřejném sektoru se tolik promítá do odměn politiků. Jejich platovou základnu totiž určuje průměrná finanční odměna v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý rok s ohledem na koeficient. Letos tato základna činí 56 814 korun, od ledna už by ale měla činit 60 778 korun.

Politici schválili příslušný zákon o navýšení platů v loňském roce.

Tagy: práce mzda plat politika platy politiků

Zdroje: ČTK,MED