Poměr důchodců k ekonomicky aktivním obyvatelům roste

10. 7. 2009 – 1:01 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poměr důchodců k ekonomicky aktivním obyvatelům roste
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Podle studie Českého statistického úřadu bude podíl důchodců v roce 2065 vzhledem k celkovému počtu obyvatel více než třetinový. Ze studie vyplývá, že počet obyvatel dosáhne vrcholu v roce 2030, poté začne klesat. Již dnes také klesá podíl osob v produktivním věku a současně se ale zvyšuje střední délka života.


Se stárnutím populace bude růst počet osob s nárokem na důchod a už v roce 2065 bude každý produktivní občan „živit“ jednoho důchodce. Dnes je poměr dvě ekonomicky aktivní osoby k jedné neaktivní.

K tématu:
- Důchodců je o devět procent více než před deseti lety
- Penze: Lidé považují výši důchodů za nepřiměřeně nízkou, je třeba razantní reforma!
- Důchod: Státní penze nenahradí ani polovinu výdělku

O tomto problému se diskutuje dlouhodobě. Řešením je zavedení částečného spoření na vlastní důchod, protože stát nedokáže vyplácet uspokojivé důchody třetině obyvatelstva,“ říká Petr Beneš, generální ředitel ČSOB Penzijních fondů.

Na základě všech doposud publikovaných demografických prognóz včetně aktuální studie ČSÚ je evidentní, že měnit, lépe řečeno zhoršovat, parametry prvního (státního) pilíře nejde donekonečna. Již dnes je věková hranice pro odchod do důchodu zvýšena na 65 let. Pokud by se v nezměněném trendu pokračovat, zbývá už jen zvýšit již tak vysoké odvodové sazby na sociální pojištění, nebo se smířit s klesajícím náhradovým poměrem,“ vysvětluje Petr Beneš. Náhradový poměr je však už dnes poměrně nízký, a to jen 40 %.


Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články