Ponikatel Bakal rozdělil mezi pravicové strany 28,5 milionu korun

2. 6. 2010 – 19:30 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ponikatel Bakal rozdělil mezi pravicové strany 28,5 milionu korun
Svým veřejným přihlášením k podpoře jmenovaných stran chce Bakala zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran | zdroj: NašePeníze.cz

Podnikatel Zdeněk Bakala věnoval ODS 15 milionů korun, 7,5 milionu dal TOP 09 a Věci veřejné od něj obdrželi šest milionů korun.

Bakala to uvedl ve středu v tiskovém prohlášení, v němž vyčíslil svou předvolební pomoc pravicovým a středovým politickým stranám a vyjádřil spokojenost s výsledkem voleb.

"Výsledek parlamentních voleb vnímám jako veskrze pozitivní signál. Společné vítězství odpovědných liberálních demokratických stran dává nám všem naději na prosazení úsporného rozpočtu a nastartování nezbytných reforem," uvedl  Zdeněk Bakala ve svém prohlášení.

V posledních týdnech před volbami podle něj byla česká veřejnost u některých politických stran svědkem sílícího populismu a ve volebních programech bylo vidět mnoho cest k dalšímu zadlužování země. "Mé zkušenosti s ekonomickým prostředím i znalosti principů fungování ekonomiky říkají, že je potřebné vydat se jinou cestou, zásadně odlišnou od té, po jaké se v minulosti vydalo například nedaleké Maďarsko anebo Řecko," myslí si Bakala.

Ten také dodal, že k prosazení nezbytných reforem jsou potřebné nejen odhodlání a síla, ale také kvalitní a dlouhodobá komunikace. Proto se podle svých slov před letošními parlamentními volbami rozhodl přímo podpořit konkrétní politické strany, které nabídly odpovědné politiky s reformním programem. Těmito stranami byla ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

"Celkem jsem těmto stranám poskytl částku 28,5 milionu korun - ODS jsem věnoval 15 milióoů korun, TOP 09 jsem poskytl dar ve výši 7,5 milióou korun a Věci veřejné ode mne obdržely šest milionů korun. Předpokládám, že pokud se těmto stranám podaří vytvořit stabilní vládu, budou moci mnohé body ze svého programu úspěšně prosadit," prohlásil podnikatel, který doufá, že tyto strany v budoucnu odolají lákadlům populismu a svou mimořádnou šanci nepromarní.

Svým veřejným přihlášením k podpoře jmenovaných stran chce Bakala zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran v České republice. "Hodlám i nadále ve své podpoře pokračovat a napomoci tak vytvoření platformy, na jejímž základě by bylo možné otevřeně podporovat politické strany a osobnosti. Taková podpora by nebyla vázána přímo na některou konkrétní stranu či hnutí, klíčem k ní je prosazování rozumné, odpovědné, demokratické a liberální politiky," uzavřel  Zdeněk Bakala a dodal, že finanční podpora musí být za všech okolností otevřená, transparentní a nesmí být vázána na žádné skryté podmínky či požadavky.

"Považuji za neférové, že informace o sponzorování ODS, TOP 09 a Věcí veřejných miliardářem Zdeňkem Bakalou neměli lidé před volbami," reagoval místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyzval také TOP 09, aby k daru zaujala stanovisko, neboť podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jeho strana od Bakaly žádné peníze nedostala. "Informace o sponzoringu TOP 09 Z. Bakalou je signálem o rozporech mezi slovy a činy představitelů této strany," konstatoval Sobotka.

Zdeněk Bakala je známý český podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů současnosti. Časopis Forbes v loňském roce vyčíslil jeho majetek na 1,2 miliardy dolarů, díky čemuž se Bakala stal 828. nejbohatším člověkem světa. V roce 2004 koupil českou firmu Karbon Invest ovládající těžařskou společnost OKD. Stal se také spoluvlastníkem skupiny NWR a v současné době vlastní ještě vydavatelství Ekonomia. To vydává například Hospodářské noviny a časopis Ekonom, Bakala je i vlastníkem týdenníku Respekt.

-Mediafax

Kam dál?

- K nejbohatším lidem na světě patří kromě Kellnera také Bakala a Babiš

- Strany počítají finanční ztráty po volbách. Za kolik se kupovaly hlasy voličů?

- ODS, TOP09 a VV chtějí snížit platy i náhrady politiků

- ODS bude po nových poslancích asi dodatečně vyžadovat příspěvek na volby

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články