Porodné a pohřebné chceme zrušit říkají v TOP09

30. 3. 2010 – 12:46 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Porodné a pohřebné chceme zrušit říkají v TOP09
TOP09: Méně úředníků, sociálních podpor a halvně snížit zadlužení, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Aktualizováno 14:40 - Strana TOP 09 představila na úterní tiskové konferenci svůj volební program. Hlavním cílem strany je během tří let hospodaření zlikvidovat strukturální deficit státu a následně dosáhnout vyrovnaného rozpočtu při dvouprocentním ekonomickém růstu, řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.

 

Nechceme se nikomu podbízet

 

"Náš program se nikomu nepodbízí. Naopak, může se zdát tvrdý. Obsahuje ale to, co je nutné v naší zemi udělat, aby zde nastala opravdová změna a obrat k lepšímu. Nabízíme proto vizi, která zajistí stabilní budoucnost a jistotu, že pro ty nejzranitelnější bude veřejná pomoc vždy k dispozici," představil program předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

 

Platy ve státní správě mají klesnout

 

Strana navrhuje snížit objem mezd pracovníků státní správy o 10 procent po dobu tří let. Platy ústavních činitelů by se po dobu tří let měly taktéž snížit o 10 procent, příspěvky politickým stranám pak o 50 procent. Všechny sociální dávky s výjimkou dávky při pěstounské péči a mateřské, by se měly po dobu tří let ponechat bez valorizace, a klesnout o 10 procent. Důchody by v roce 2011 měly zůstat bez valorizace, v následujících letech by se pak valorizovaly dle stávajícího mechanismu. Dále také strana navrhuje úplně zrušit pohřebné a porodné.

 

Státní dluh je velký problém

 

Strana upozornila, že nejtíživějším problémem současnosti je výše veřejného dluhu. "Veřejný dluh České republiky se zvyšuje o 4 756 korun za jednu sekundu a v současnosti dosahuje více než 1,32 bilionu korun," upozornil Kalousek s tím, že bude nutné snižovat vládní výdaje a reformovat penze, zdravotní pojištění a sociálních dávek. "Mnoho času jsme však již promarnili a nemůžeme si dovolit další léta zatěžovat výši státního dluhu novými a novými deficity," dodal. Jen v průběhu tiskové konference vzrostl veřejný dluh České republiky přibližně o 17 milionů korun.

 

<%Anketa11%>

 

Bez reforem se státní rozpočet brzo zhroutí

 

Bez reforem mandatorních výdajů, které v roce 2010 jsou v téměř dvojnásobné výši oproti roku 2000, se podle TOP 09 státní rozpočet brzy zhroutí.

TOP 09 proto podpoří vznik takové vlády, která nastolí bezpodmínečnou vládu práva, bude snižovat deficit veřejných rozpočtů a razantně snižovat státní výdaje, která se zasadí o kultivaci podnikatelského prostředí, o nezvyšování přímých odvodů, odstraňováním administrativní zátěže a nezvyšováním regulačních bariér.

Volební program se věnuje také zahraniční politice, zdravotnictví, boji s korupcí a kriminalitou, vzdělávání, vědě a výzkumu, kulturní politice či justici. "Snahou TOP 09 bude posílit odpovědnost soudců, státních zástupců i účastníků řízení. Našim cílem je moderní, efektivní a elektronizovaná justice," uvedla poslankyně a garantka TOP 09 pro oblast justice Vlasta Parkanová.

 

<%Anketa90%>

 

"Naším cílem je vyhrát volby," řekl novinářům na závěr Schwarzenberg.

Miroslav Kalousek uvedl, že program ODS považuje za sociálně demokratický. Koalici s ODS by si podle svých slov dokázal představit, na rozdíl od koalice s ČSSD.

 

ODS: TOP 09 došla až na hranu pravicového populismu

 

Podle volebního lídra a místopředsedy Občanské demokratické strany (ODS) Petra Nečase je dobře, že se TOP 09 snaží zastavit zadlužování České republiky, ale mrzí ho, že se strana došla až na hranu pravicového populismu. Nečas to uvedl v reakci na úterní zveřejnění programu TOP 09.

"ODS a TOP 09 spojuje snaha zastavit zadlužování České republiky a odvrátit tak hrozící státní bankrot. Oceňuji, že se strana TOP 09 inspirovala konzervativními hodnotami, které jsou v programu ODS již téměř dvě desetiletí a je připravena je spolu s námi prosazovat," řekl Nečas. "Nicméně mne mrzí, že ve snaze se odlišit a trumfovat s našimi návrhy došla TOP 09 až na hranu pravicového populismu," dodal místopředseda ODS.

Nečas hlavně poukázal na to, že řada návrhů TOP 09 je v současné situaci v ČR neprosaditelná. "Například plošné snižování sociálních dávek, platů ve veřejném sektoru nebo zrušení porodného jsou pro část voličů zajímavě znějící návrhy, ale jejich zavedení je při současné situaci v České republice nereálné a neprosaditelné," komentoval Nečas s tím, že ODS se hodlá vydat cestou zvýšení adresnosti sociálních dávek. "Těm, kteří jsou aktivní, anebo se nemohou o sebe sami postarat, zachováme podporu minimálně ve stávající výši. Naopak flákači a černí pasažéři sociálního systému musí zjistit, že 'bez práce nejsou koláče'", konkretizoval Nečas.

"Celkově však lze konstatovat, že řada nápadů TOP 09 následuje programové priority ODS (zabránění zvyšování daní, nutnost důchodové reformy, podpora podnikatelům a tvorba nových pracovních míst). Dovedeme si proto představit společný průsečík našich programů," dodal na závěr volební lídr ODS.

 

Ekonomové program TOP09 chválí

 

"Je pravda, že například harmonizace základů pro odvody pojistného u zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bude mít na OSVČ negativní dopad, ale když chcete sanovat veřejné rozpočty, vždycky to někdo odnese," reagoval Marek na dotaz, zda se neobává snížení ochoty k podnikání kvůli růstu odvodů na pojištění, jak navrhuje TOP 09. Marek tvrdí, že je to krok správným směrem, protože dvoukolejnost daňového systému "vede ke 'švarcsystému' a jiným nešvarům".

Švarcsystém je postup, při kterém zaměstnavatel rozváže se zaměstnanci pracovní poměr, zaměstnanci si pořídí živnostenské listy a zaměstnavateli tím klesnou náklady na pojištění, protože pro OSVČ se používá jiný postup pro výpočet pojistného a daní. Systém získal své jméno podle podnikatele Miroslava Švarce, který s ním v devadesátých letech minulého století začal.

"Je dobře, že se někdo konečně začíná zabývat strukturálním deficitem, ačkoli TOP 09 jej odhaduje na 80 miliard ročně, zatímco podle našich analýz je to spíše 100 miliard," komentoval Marek fakt, že Česká republika se dlouhodobě potýká s tzv. strukturálním deficitem, který v podstatě znamená, že poměr příjmů a výdajů je nastaven tak, že musí bezpodmínečně generovat deficit.

"TOP 09 a Strana zelených se v tomto směru chovají nejzodpovědněji. Ostatní strany o tom zřejmě z obavy o reakci voličů moc nemluví, nebo tomu prostě nerozumějí," řekl.

"Jednotné inkasní místo a eliminovat švarcsystém je rozumné," doplnil ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. "Je nezbytně nutné uvědomit si jednu věc bez ohledu na politickou orientaci jednotlivce, a to je zdanění práce. To je u nás velmi vysoké. Pokud se budeme bavit o nějaké konsolidaci veřejných rozpočtů, měli bychom se vydat spíše cestou nepřímých daní, spotřebních daní a podobnými cestami, protože vyšší zdanění práce omezuje konkurenceschopnost," dodal Bureš.

Bureš tvrdí, že je především dobře, že se někdo začal zabývat strukturálním deficitem. "České veřejné finance jsou v takovém stavu, že je nejvyšší čas, aby se do toho někdo pustil," zakončil.

(Mediafax)

 Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Česku hrozí bankrot v roce 2013, tvrdí ODS

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články