Poslanci budou muset nosit písemné omluvenky, Němcové došla trpělivost

31. 3. 2011 – 20:03 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci budou muset nosit písemné omluvenky, Němcové došla trpělivost
Poslanci často argumentují, že nejsou školáci a že jejich práce nespočívá jen ve vysedávání ve Sněmovně, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) došla trpělivost s tím, že si někteří poslanci chodí do práce, jak chtějí, a ani nepovažují za nutné svou neúčast na schůzích komory omluvit.

Napříště proto bude vyžadovat od každého absentéra písemnou omluvu, píše ve čtvrtek deník Právo.

Návrh už minulý týden schválil sněmovní organizační výbor a v dubnu by nové pravidlo měla posvětit celá komora. Jenže ani písemná omluva neznamená, že absentéři přijdou o část, nebo dokonce celý poslanecký plat, jak to umožňuje zákon o platech ústavních činitelů, upozorňuje Právo. Přes patnáct let nebyli poslanci schopni se dohodnout, kdo by měl o pokutách pro absentéry rozhodovat.

„Nechci ze Sněmovny dělat mateřskou školu, ale spoléhám, že se tím budou poslanci řídit a začne to fungovat,“ řekla Právu Němcová.

Podle informací Práva k největším poslaneckým absentérům patří bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS), který nebyl od začátku volebního období přítomen ani na polovině hlasování, účastnil se jich v 42 procentech. Obdobně je na tom i hejtman David Rath (ČSSD), který byl přítomen při 49 procentech hlasování, nebo třeba Jan Farský (TOP 09), který se účastnil 42 procent hlasování. Farský se pravidelně omlouvá, a to v 50 procentech hlasování, zatímco Bém a Rath si s omluvami příliš těžkou hlavu nedělají, dodává Právo. Rath se omluvil v pěti procentech hlasování, Bém ve 13 procentech. Mezi rekordmany s omluvami pak patří Petr Jalowiczor (ČSSD), omluvil se ze 75 procent hlasování.

Poslanci často argumentují, že nejsou školáci a že jejich práce nespočívá jen ve vysedávání ve Sněmovně. Připomínají, že nejsou v pracovním poměru. Tam by jim mohl za absence hrozit vyhazov. Šéfové klubů pak tvrdí, že o absentérech informují jejich domovské stranické organizace, aby měly měřítko při dalším sestavování kandidátek.

-Václav Kozák | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články