Poslanci budou muset nosit písemné omluvenky, Němcové došla trpělivost

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) došla trpělivost s tím, že si někteří poslanci chodí do práce, jak chtějí, a ani nepovažují za nutné svou neúčast na schůzích komory omluvit.

Poslanci často argumentují, že nejsou školáci a že jejich práce nespočívá jen ve vysedávání ve Sněmovně, Foto: ODS

Poslanci často argumentují, že nejsou školáci a že jejich práce nespočívá jen ve vysedávání ve Sněmovně, Foto: ODS , zdroj: NašePeníze.cz

Napříště proto bude vyžadovat od každého absentéra písemnou omluvu, píše ve čtvrtek deník Právo.

Návrh už minulý týden schválil sněmovní organizační výbor a v dubnu by nové pravidlo měla posvětit celá komora. Jenže ani písemná omluva neznamená, že absentéři přijdou o část, nebo dokonce celý poslanecký plat, jak to umožňuje zákon o platech ústavních činitelů, upozorňuje Právo. Přes patnáct let nebyli poslanci schopni se dohodnout, kdo by měl o pokutách pro absentéry rozhodovat.

„Nechci ze Sněmovny dělat mateřskou školu, ale spoléhám, že se tím budou poslanci řídit a začne to fungovat,“ řekla Právu Němcová.

Podle informací Práva k největším poslaneckým absentérům patří bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS), který nebyl od začátku volebního období přítomen ani na polovině hlasování, účastnil se jich v 42 procentech. Obdobně je na tom i hejtman David Rath (ČSSD), který byl přítomen při 49 procentech hlasování, nebo třeba Jan Farský (TOP 09), který se účastnil 42 procent hlasování. Farský se pravidelně omlouvá, a to v 50 procentech hlasování, zatímco Bém a Rath si s omluvami příliš těžkou hlavu nedělají, dodává Právo. Rath se omluvil v pěti procentech hlasování, Bém ve 13 procentech. Mezi rekordmany s omluvami pak patří Petr Jalowiczor (ČSSD), omluvil se ze 75 procent hlasování.

Poslanci často argumentují, že nejsou školáci a že jejich práce nespočívá jen ve vysedávání ve Sněmovně. Připomínají, že nejsou v pracovním poměru. Tam by jim mohl za absence hrozit vyhazov. Šéfové klubů pak tvrdí, že o absentérech informují jejich domovské stranické organizace, aby měly měřítko při dalším sestavování kandidátek.

-Václav Kozák | MED

Tagy: poslanci němcová práce poslanecká sněmovna politika omluvenky