Poslanci mají nejhorší politickou kulturu

- Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

Nový průzkum zjišťoval, jak Češi hodnotí politickou kulturu, tedy jednání a veřejné vystupování veřejně činných lidí. Téměř 81 procent veřejnosti se vyjádřilo, že nejhorší politickou kulturu mají poslanci, naopak představitele místních samospráv hodnotí 60 procent dotázaných kladně.

Názory veřejnosti se lišily podle deklarované životní úrovně, Foto: SXC

Názory veřejnosti se lišily podle deklarované životní úrovně, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Vyplývá to z březnového průzkumu, který v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Stejně tak jako představitelé obecních samospráv se s kladnými výsledky setkali také představitelé krajských samospráv. Jejich chování a jednání hodnotí pozitivně 41 procent občanů.

Na druhé místo v pomyslném žebříčku negativního hodnocení skončili vládní představitelé. K jejich politické kultuře se negativně vyjádřilo 68 procent veřejnosti.

Z průzkumu dále vyplývá, že se mínění Čechů o jednání a chování představitelů vlády oproti loňskému roku výrazně zhoršilo. "V předešlém výzkumu však byla hodnocena úřednická vláda premiéra Jana Fischera, která nemá od roku 2005 v dobrém hodnocení konkurenci," uvádí šetření.

Téměř 89 procent obyvatel souhlasilo s tím, že o problémech, sporech a aférách je třeba informovat, protože politici potřebují kontrolu veřejnosti. Tři čtvrtiny Čechu sdílí názor, že ve sporech a aférách, které se ve veřejném životě objevují, jde hlavně o vyřizování osobních účtů.

Názory veřejnosti se lišily podle deklarované životní úrovně. Lidé s dobrou životní úrovní lépe hodnotili politickou kulturu vlády, obou komor parlamentu, představitele krajských i místních samospráv a všech tří vládních stran.

-Petra Hrubá | MED

Tagy: pruzkum politika politická kultura