Poslanci nepodpořili zákon o průhlednějším financování politických stran

26. 10. 2011 – 20:56 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci nepodpořili zákon o průhlednějším financování politických stran
Při zjištění, že došlo k porušení zákona, by potom ministerstvo financí straně či hnutí mohlo uložit sankci, a to až do výše 200 tisíc korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Novou úpravu sankcí za porušení povinností politické strany, ale i výdajové limity stran při volebních kampaních obsahuje návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, se kterým přišli poslanci za KSČM. Vládní koalice však s návrhem nesouhlasila a zákon ve středu zamítla.

"Navrhovaná úprava vede k udržení ekonomické stability stran a hnutí a zpřehledňuje financování volebních kampaní," uvedli předkladatelé v důvodové zprávě.

Návrh měl stanovit limity výdajů na volební kampaně a předloha v některých svých ustanoveních upravovala i jejich samotnou kontrolu.

K dosažení cíle měly podle předkladatelů sloužit povinně zřizované zvláštní účty pro příjmy a výdaje související s volební kampaní, strany by měly rovněž povinnost zpracovávat a předkládat finanční zprávy o příjmech a výdajích spojených s volební kampaní.

Strany a hnutí by musely nejpozději do 30 dnů ode dne konání voleb zaslat sněmovně finanční zprávu o příjmech a výdajích spojených s volební kampaní a současně ji zveřejnit na svých internetových stránkách po dobu nejméně šesti měsíců. Sněmovna by následně ve lhůtě tří měsíců finanční zprávu vyhodnotila a do jednoho týdne pak o svých zjištěních informovala rezort financí.

Při zjištění, že došlo k porušení zákona, by potom ministerstvo financí straně či hnutí mohlo uložit sankci, a to až do výše 200 tisíc korun.

"Podle předkladatelů je situace spojená s výdajovou otázkou stran a hnutí na volební kampaně dále neudržitelná, zejména pak z hlediska ekonomického, kdy se strany a hnutí neúměrně zadlužují. Je tedy nezbytné přijmout konkrétní opatření včetně sankcí za jejich nedodržení," uvádějí poslanci v důvodové zprávě.

Zpravodaj Marek Benda (ODS) ale označil normu za nehotovou a nedopracovanou. "Vláda jí vyčítá technické nesrovnalosti, stejně jako některé téměř ústavní nesrovnalosti," připomněl i dřívější negativní stanovisko vlády Benda a navrhnul zamítnutí zákona.

Miloslava Vostrá (KSČM) však jeho připomínky odmítla s tím, že sněmovna schvaluje řadu vládních zákonů, k nimž se kvůli technickým nedostatkům musí na výborech přijímat desítky pozměňovacích návrhů. Požádala proto poslance, aby normu propustili do dalšího čtení, a zdůraznila, že sněmovna může rozhodnout o prodloužené době projednávání ve výborech tak, aby se všechny problémy stihly vyřešit.

Ani to však poslance nepřesvědčilo a většinou 86 k 59 hlasům zákon zamítli už v prvním čtení.

-Martina Týblová, Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,410
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články