Poslanci odsouhlasili spoření do penzijních fondů ze sociálního pojištění

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

oslanci sněmovního rozpočtového výboru ve středu doporučili k přijetí zákon, který má vytvořit druhý pilíř penzijního systému. Proti byli opoziční poslanci, kteří byli přehlasování v poměru sedm ku 13.

Pokud se legislativní proces dokončí a zákon se schválí, vytvoří se nový penzijní pilíř, do něhož si budou moci občané vyvést tři procentní body ze současného sociálního pojištění, Foto:SXC

Pokud se legislativní proces dokončí a zákon se schválí, vytvoří se nový penzijní pilíř, do něhož si budou moci občané vyvést tři procentní body ze současného sociálního pojištění, Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Návrh byl přijat i s pozměňovacími návrhy poslankyně Heleny Langšádlové (TOP 09), které v předloze zpřesňují termíny.

Pokud se legislativní proces dokončí a zákon se schválí, vytvoří se nový penzijní pilíř, do něhož si budou moci občané vyvést tři procentní body ze současného sociálního pojištění, ovšem za podmínky, že si k nim přidají další dva procentní body. Opozice je nespokojená s velkými transformačními náklady a bojí se, že do nového pilíře nebudou občané přispívat. Navíc se může destabilizovat průběžný pilíř.

"Pochopil jsem, že vláda a většina koaličních poslanců jde pod heslem proti všem," uvedl poslanec Petr Braný (KSČM). Tvrdí, že velká část společnosti i odborníků je proti zavádění tohoto systému. "Věci vratné se lehce napraví, například doba odchodu do důchodu. Druhý pilíř je však těžce nevratný, budou podepsané smlouvy a tak dále," dodal poslanec.

Čtěte názory odborníka: Analytik: Stát tu není od toho, aby lidem vyplácel velký důchod

-Jan Drahorád | MED

Může vás zajímat:

- Poslanci schválili spoření do soukromých penzijních fondů, vydělají jen bohatí?

- Na důchod si máme spořit deset procent mzdy, radí odborníci

- Penzijní reforma spí. Proč?

- ČSSD: Radikální změna důchodového systému, by se měla odsunout až na rok 2014

Tagy: důchod druhý peníze penze sporeni pilíř vyvádění