Poslanci omezili podporu solárních elektráren, podpora na střešní panely zůstane

29. 10. 2010 – 12:44 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci omezili podporu solárních elektráren, podpora na střešní panely zůstane
Úspora na podporách by měla vzniknout ve výši 7,8 miliardy korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od nového roku bude stát méně podporovat solární elektrárny, rozhodli v pátek na své říjnové schůzi poslanci napříč politickým spektrem. Chtějí tak zabránit skokovému nárůstu ceny elektrické energie v příštím roce.

Stavba nových solárních polí už nebude od nového roku lukrativní. "Novela stanovuje, že od 1. března 2011 budou podporovány pouze ty fotovoltaické elektrárny, které mají výkon do 30kW," uvedl předkladatel novely, ministr průmysl a obchodu Martin Kocourek (ODS) a dodal: "Podle našich odhadů by navrhovaná opatření mohla zabránit připojení až 700 MW."

 

TIP: Nečas: Cena elektřiny v příštím roce neporoste o víc než 5,5 procenta

 

Kocourek zdůraznil, že úspora na podporách by měla vzniknout ve výši 7,8 miliardy korun. Účinnosti nabývá zákon již v lednu.

Podporu by nově získaly jen sluneční panely na střechách domů či na obvodovém zdivu. Kromě elektráren na volné půdě už nebudou výhodné ani tzv. elektrické ostrovy, což jsou výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE), které nejsou připojeny do sítě.

"Zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie zůstal bez výrazných změn pět let. Za tuto dobu došlo k výraznému nárůstu OZE," uvedl Kocourek. Nárůst solárních elektráren, který vznikl vlivem snížení nákladů na výrobu, však znamená nárůst cen elektrické energie.

"Energetický regulační úřad stanovuje cenu elektřiny tak, aby do patnácti let byla zaručena návratnost investic na výstavbu solárních elektráren. Pokud by novela nezačala platit, byly by realizovány fotovoltaické elektrárny ve výkonu 2300 MW. To by mělo fatální dopad na ceny elektřiny, pro domácnosti by to znamenalo zvýšení ceny o 20 procent a pro průmysl o 23 procent," vysvětlil Kocourek.

-Karolina Brožová,Mediafax

Kam dál?

- Provozovatelé solárních elektráren: Zdanění solární elektřiny přijde Česko draho

- Vše o cenách energií najdete zde

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,380 24,520
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články