Poslanci schválili růst DPH, dražší potraviny, léky, dětské pleny, i doprava

2. 9. 2011 – 15:09 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci schválili růst DPH, dražší potraviny, léky, dětské pleny, i doprava
Vyšší DPH má příští rok státu přinést podle odhadu ministerstva financí 21,3 miliardy korun, o rok později to už bude 22,5 miliardy korun navíc, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Dražší potraviny, léky, dětské pleny, tiskoviny i dopravu, to vše přinese novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Změny mají podle vlády zajistit peníze na financování důchodové reformy.

Pro schválení novely hlasovalo 99 poslanců, proti bylo 68 zákonodárců.

"Novela navrhuje v souvislosti s penzijní reformou upravit parametry DPH ve dvou krocích," uvedl normu v krátkosti ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

I když debata k novele zákona o DPH nebyla tak rozsáhlá jako u předcházejícího bodu, který se týkal balíčku sociálních škrtů, i tentokrát v diskusi proti schválení vystoupila řada opozičních poslanců.

"To výrazné zdražování samozřejmě není provázeno nárůstem platů. A pokud lidem zdražíte věci, bez kterých se neobejdou, tak jim snižujete životní úroveň. A to i svým voličům," řekl během rozpravy středočeský hejtman David Rath (ČSSD) a dotázal se ministra financí: "To, že jste prohnaný lišák a škodíte krajům, to ještě dokážu pochopit. Ale co vám udělali občané?"

Jeho stranický kolega Milan Urban přirovnal vládu ke špatně fungující firmě. "Firmu ani stát neudržíte tím, že budete jen škrtat. Kdyby totiž manažeři státu – tedy vláda – přemýšleli chytře, snažili by se nejen škrtat, ale zároveň by hledali nové zdroje. Kdyby se takto chovali běžní manažeři, nepřežila by to žádná firma," prohlásil.

Rok 2012 bude v případě, že zákon zdárně projde celým legislativním procesem, znamenat skok snížené daňové sazby z 10 na 14 procent. O rok později by měla sazba vystoupat až na 17,5 procenta. Na stejnou úroveň má zároveň k 1. lednu 2013 klesnout stávající základní, tedy 20procentní sazba DPH.

Dodatečné výnosy z DPH mají posílit rezervní fond určený na důchodovou reformu. Zatímco dosud měl být účet plněný hypotetickým přebytkem mezi vyplacenými důchody a vybranými příjmy z důchodového pojištění, nově sem má jít 7,2 procenta příjmů z DPH připadající na státní rozpočet. Při očekávaných daňových příjmech v roce 2012 by do rezervy mohlo jít zhruba 15 miliard korun.

Daňové změny kalkulují také s přerozdělením peněz vybraných na DPH mezi stát, obce a kraje. Zatímco počínaje rokem 2012 se má poměr vychýlit mírně ve státní prospěch, podíl pro samosprávy se sníží.

"DPH je jednou z centrálních redistribučních daní, které jsou sdílené a o které se stát dělí s rozpočty krajskými a obecnými. Je potřeba upravit koeficienty, aby všechny dodatečně vybrané peníze šly na zvláštní účet na důchodovou reformu," zmínil v rozpravě ministr financí.

Kraje si z koláče vybrané DPH mají místo letošních 8,92 procenta ukousnout jen 8,29 procenta, u obcí je propad výraznější - z 21,4 procenta na necelých 20 procent. Protože mají ale celkové příjmy z DPH vzrůst, obce i kraje si celkově zřejmě polepší. Pro obecní rozpočty by zvýšení daně mělo znamenat přínos ve výši 4,5 miliardy, pro kraje zhruba dvě miliardy korun.

"Chtěl bych zdůraznit, že vedle sjednocení sazeb DPH, ke kterému dojde v roce 2013, se mění také rozpočtové určení takto vybraných daní a zavádí se také kompenzace na dani z příjmu," řekl k novele již dříve premiér Petr Nečas.

Zvyšování daní tedy plánuje vláda vybraným skupinám obyvatel, zejména rodinám s dětmi, částečně kompenzovat. Nárok na daňové zvýhodnění se rodiči na vyživované dítě v jeho domácnosti poté, co norma zdárně projde celým legislativním procesem, zvýší z 11 604 korun o 1800 korun za rok, tedy o 150 korun měsíčně. Strop pro související daňový bonus má vzrůst o 8100 korun z 52 200 na 60 300 korun.

"Předpokládáme dopad na čtyřčlennou rodinu podle struktury spotřeby mezi 300 a 500 korunami měsíčně. Dvě děti jsou 300 korun, takže je to velmi významná kompenzace," doplnil Kalousek.

Zatímco sbližování sazeb DPH má příští rok státu přinést podle odhadu ministerstva financí 21,3 miliardy korun, o rok později to už bude 22,5 miliardy korun navíc. Kompenzace pro fyzické osoby budou naopak rozpočtovou ztrátou ve výši 3,4 miliardy korun ročně.

Snížená sazba DPH doposud platí pro potraviny včetně nápojů, krmiva pro zvířata, léky, dětské pleny a autosedačky, knihy, noviny a časopisy. Méně jsou dosud daněné také pomůcky pro zdravotně postižené. 10procentní daň zatím stát vybírá také z dopravy, ubytovacích služeb i sociální a zdravotní péče, pokud není od daně úplně osvobozena. Do nižší sazby DPH patří rovněž služby posiloven, provozování solných jeskyní nebo pohřební služby.

S daňovou reformou úzce souvisí reforma penzí. Vláda v ní plánuje umožnit lidem, aby si část peněz ze státem spravovaného průběžného důchodového systému vyváděli do soukromých penzijních fondů. Lidé by sem mohli převádět až tři procentní body ze stávajících odvodů na sociální pojištění, ale jen za předpokladu, že další dva body si přidají ze svého. Důchodová reforma se má plně rozběhnout v roce 2013, tedy v roce, kdy se podle vládního plánu sazba DPH sjednotí na úrovni 17,5 procenta.

Novela zákona o DPH teď míří k projednání do Senátu.

-Filip Nachtmann, Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články