Poslanci schválili spoření do soukromých penzijních fondů, vydělají jen bohatí?

13. 7. 2011 – 17:14 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci schválili spoření do soukromých penzijních fondů, vydělají jen bohatí?
Poslanci debatovali ve spojené rozpravě o zákonech důchodové reformy šest hodin, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Radikální řez do důchodového systému prošel ve středu ve sněmovně prvním čtením. Poslanci vládní koalice odsouhlasili zákonem o důchodovém spoření možnost vyvádět část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů, podle opozice je změna výhodná jen pro deset procent nejbohatších.

Poslanci debatovali ve spojené rozpravě o zákonech důchodové reformy šest hodin. Pro zamítnutí norem nebo jejich vrácení k dopracování hlasovali jen poslanci ODS a KSČM, zástupci koaličních stran ODS, TOP 09 a VV se postavili proti a umožnili tak jejich další projednávání ve sněmovně.

TIP:

- Komu se vyplatí důchodová reforma?

- Spoření na důchod do soukromých fondů se vyplatí a to všem

"Chtěl bych poděkovat Poslaneckého sněmovně o propuštění všech tří tisků do druhého čtení," uvedl po schválení norem ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Poslanci přikázali zákony k projednání rozpočtovému výboru a výboru pro sociální politiku, zároveň zkrátili lhůtu na jejich projednání mezi prvním a druhým sněmovním čtením na 40 dní. Druhé čtení, ve které bude možné načítat pozměňovací návrhy, tak bude probíhat na konci srpna.

"Tento zákon poprvé umožní na bázi dobrovolnosti diverzifikovat rizika budoucího penzijního zapečení mezi státní pilíř a pilíř, na kterém má podíl soukromý sektor," zmínil Kalousek, když zákon o důchodovém spoření na začátku jednání představil. Připomněl přitom, že rozhodnutí je dobrovolné, ale nevratné.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude na začátku možný pro všechny lidi starší 18 let, kteří ještě nepobírají důchod. Po tomto datu bude systém otevřený už jen pro občany do 35 let.

<%Anketa256%>

Pojištěnci sem budou moci přesměrovat do druhého pilíře tři procentní body ze svých současných odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, aby si další dva procentní body přidali z vlastních peněz. V praxi se tak zaměstnancům zvýší odvody na sociální pojištění na minimálně 8,5 procenta, přičemž do stávajícího průběžného systému půjde méně než polovina z této částky. Zbytek skončí v soukromých fondech.

"Každý rok, když to klapne, dáme soukromým investičním fondům 20 miliard korun, ze kterých nebudou muset 30 let vyplatit ani korunu," zlobil se poslanec ČSSD David Rath a připojil: "Takovýto podvod jsem tady ještě nezažil. Proti tomu vypadá kupónová privatizace jako dětské cvičení na spartakiádě."

Předseda sociálních demokratů byl ve své kritice konkrétnější. "Systém je výhodný pro všechny, kdo vydělávají alespoň 40 tisíc korun hrubého měsíčně. Pro nikoho jiného to nebude výhodně," uvedl Bohuslav Sobotka. "Z výpočtu jednoznačně vyplývá, že dalším lidem se to nevyplatí - kvůli reálnému výnosu penzijních fondů na úrovni jednoho procenta, poplatkům fondů a poklesem stávajícího důchodu," pokračoval předseda ČSSD.

Sobotka tvrdí, že změna, která je výhodná jen pro 10 až 12 procent nejbohatších obyvatel, zaplatí všichni, a to zvýšením nižší sazby DPH na 17,5 procenta od roku 2013. "Tyto prostředky budou určené na zalátání díry, která vznikne tím, aby si nejbohatší mohli přilepšit," okomentoval šéf ČSSD předpokládaný výpadek ve výši 20 miliard korun ročně, která v důsledku nového pilíře vznikne v současném státním průběžném systému.

"Ve vystoupení Bohuslava Sobotky jsme si vyslechli tak osmkrát lež, že reforma bude výhodná jen pro lidi s příjmem od 40 tisíc korun měsíčně. To není pravda, jak si může každý ověřit kalkulačkou na webu ministerstva práce a sociálních věcí," zkoušel odvrátit kritiku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Podle něj bude nový systém výhodný pro lidi s měsíčním platem už od 20 tisíc korun měsíčně.

Sobotka pak Drábkovi vytknul, že kalkulačka jeho ministerstva počítá s minimálním ročním výnosem fondů 1,5 procenta. "Proč tam nemáte jedno procenta, proč tam nemá půl procenta? Stávající penzijní fondy měly za uplynulých deset let výkon 0,3 procenta ročně," horoval šéf ČSSD. Propočty jeho strany počítají podle Sobotky s ročním výnosem ve výši jednoho procenta ročně.

"I opozice a KSČM přejí rozvoj fondům a jejich klientům. Hlavním problémem této debaty je, že fondy chtějí získat peníze ze státního pilíře, který tímto bude oslaben. Když tam budou lidé přispívat pouze navíc, je to v pořádku," připojil svůj názor Jiří Dolejš (KSČM).

"V mnoha ohledech nejsem diskusí překvapený. Na jedné straně čísla a fakta, na druhé straně ideologie," vstoupil do debaty premiér Petr Nečas (ODS) a dodal: "Naši kolegové z ČSSD jsou a priori posunutí mimo realitu. Za současné problémy můžou nezodpovědné vlády, které nerespektovaly demografický vývoj."

Nečas připomněl příklady Španělska, Portugalska, Řecka a Itálie jako zemí, které mají problém se svým státem organizovaným důchodovým systémem, který je dnes v krizi. "Tato vláda nechce být ani nezodpovědná, ani zbabělá," uvedl premiér a připojil: "Označit státní systém za bezpečný může dnes označit jen nebetyčný naivka. I státní systém má svá rizika, státní penze jsou krácené, nejsou valorizovány. Kdo tvrdí v dnešní realitě něco jiného, strká hlavu do písku, nebo je zbabělec."

Sobotka předtím zmínil naopak Maďarsko, Polsko a Slovensko, tedy země, které už možnost vyvádění peněz ze státního systému v minulosti zavedli a teď ho buď zrušili, nebo o tom vedou vážnou debatu. "Ani jednu jedinou sekundu jsme neuvažovali o tom, aby se vyvádělo sedm, osm nebo devět procent. To není v realitě veřejných financí," odmítl nabízený příklad Nečas.

"Fakta, čísla, realita jednoznačně říkají, že musíme provést důchodovou reformu. Není možné udělat jen změnu stávajícího důchodového systému. A umožnit občanům, aby se svobodně rozhodli," řekl premiér a předseda ODS, aby své vystoupení uzavřel: "Lidé mladší 40 let, kteří si nebudou spořit na stáří, se vystavují v důchodovém věku riziku chudoby."

"Je to mičurinský systém, který musí být během příštího období změněn," uvedl Paroubek, který zároveň připojil: "Miliony lidí to zkusí, chtějí mít v životě naději." Leitmotivem budou podle poslance Paroubka billboardy s opálenými důchodci.

Zástupci Věcí veřejných v rozpravě uvedli, že ve druhém čtení předloží pozměňovací návrh, který by posílil mezigenerační solidaritu. Lidé by tak mohli určit, že jedno procento z jejich odvodů bude určené na důchody jejich rodičů.

Zákon o důchodovém spoření počítá s tím, že si budou moci vybrat u penzijních společností se čtyřmi typy investičních strategií, které se budou lišit mírou rizikovosti a souvisejícími poplatky.

"Protože ve veřejné diskusi velmi silně rezonovalo něco, co by připomínalo státní garance, tak bude povinně registrován fond státních dluhopisů," zmínil při představení normy ministr Kalousek a dodal: "V něm se bude moci investor rozhodnout, že bude investovat jen do státních dluhopisů nebo do dluhopisů zemí, které mají stejný nebo vyšší rating než Česká republika." Poplatky se budou pohybovat od 0,3 do 0,6 procenta.

Starobní důchod z druhého pilíře bude vyplácený ve třech podobách, které se budou lišit vztahem účastníka systému ke smrti. Na výběr bude důchod na 20 let, důchod do konce života nebo výplata peněz ještě tři roky po smrti.

Druhý pilíř důchodového systému by měl začít fungovat od 1. ledna 2013, jednotlivé penzijní fondy by se měly začít licencovat ještě před tímto datem. Předseda ČSSD Sobotka ještě před schválením normy uvedl, že jeho strana je v případě volebního vítězství připravená nový systém upravit nebo zcela zrušit. Součástí důchodové reformy je také zákon o doplňkovém penzijním spoření, který upravuje podmínky dosavadního penzijního spoření se státním příspěvkem. Trojici doplňuje technická novela upravující související zákony.

-Jan Kálal | MED

Může vás také zajímat:

- Penzijní spoření: Státní příspěvek dostanou jen lidé, kteří šetří alespoň 300kč měsíčně

- Rath by rád znárodnil penzijní fondy, podle ekonomů to má zastrašit lidi před spořením

- Důchodová reforma se vyplatí jen třetině Čechů, co ostatní?

- Kolik si potřebujete naspořit do důchodu?

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články