Poslanci si chtějí zvýšit platy, klidně změní i zákon

25. 5. 2011 – 7:54 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci si chtějí zvýšit platy, klidně změní i zákon
Ve Sněmovně panuje velká nespokojenost s dnešními platy, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Před časem si poslanci svou nepozorností snížili platy až o dvacet tisíc. Nyní to chtějí změnit. Hovoří se o možnosti zvýšit platy potichu - přílepkem k jinému zákonu o platech státních zástupců. Ve středečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

I když konkrétní písemný návrh se ještě nikdo neodvážil předložit, snahu platy zákonodárců zvýšit MF DNES potvrdilo několik poslanců z různých stran. Hledá se už jen způsob, jak to elegantně zařídit. "Je pravdou, že ve Sněmovně panuje velká nespokojenost s dnešními platy. A poslanci to chtějí změnit," říká šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS).

Existují dvě varianty. Poslanci si mohou platy zvýšit komplexním zákonem o platech všech ústavních činitelů včetně soudců a státních zástupců. O takovém "kodexu" se už diskutovalo na ministerstvu spravedlnosti. Jeho sepsání by však trvalo přinejmenším měsíce.

Potichu proto vzniká rychlejší plán - využít už hotový zákon o platech státních zástupců, který míří do Sněmovny. Poslanci by k němu "přilepili" pozměňovací návrh, který by zvýšil mzdy i jim. "V poslaneckém klubu jsme mluvili o tom, že registrujeme snahu některých poslanců připravit pozměňovací návrh, který by řešil platy zákonodárců. Nicméně žádný konkrétní návrh zatím na stole neleží," řekla poslankyně Věcí veřejných Lenka Andrýsová.

Pavel Suchánek z ODS tvrdí, že pozměňovací návrh k zákonu o platech žalobců se zřejmě připravit nestihne. "Jsem pro nový zákon, který by komplexně řešil platy všech ústavních činitelů. Budeme se o tom bavit příští týden," říká Suchánek.

Poslanci pod podmínkou anonymity říkají, že přípravu pozměňovacího návrhu má na starosti poslanec ODS Marek Benda. Ten podle nich hledá mezi zákonodárci obětního beránka, který by návrh i přes kritiku veřejnosti podal. Benda připouští, že by se mu zamlouvalo platy zvýšit velkým zákonem o platech všech ústavních činitelů. "Ústavní činitelé včetně soudců a žalobců jsou jediní, kterým dramaticky klesly platy. To je omyl, který se musí řešit. I přesto, že vím, jaký křik kolem toho bude," říká Benda. Popírá, že on sám má už změnu připravenou.

Kam dál?

- Kalousek nás doběhl stěžují si poslanci. Těm klesl plat o desítky tisíc měsíčně

- Poslanci souhlasí se snížením svých platů, o kolik si vydělají méně?

- Jaké jsou platy našich poslanců? Propočítáte se těžko!

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články