Poslanci si zvedli svoje platy

18. 12. 2012 – 19:06 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci si zvedli svoje platy
Poslanecké a senátorské platy mají zůstat zmraženy na částce zhruba 51 tisíc korun. Jenomže si zákonodárci stejně polepší, a to díky pozměňovacímu návrhu Jana Čechlovského z ODS. Ten přišel s tím, aby se nezúčtovatelné náhrady politiků sice danily, ale ab | zdroj: NašePeníze.cz

Sněmovna v úterý v režimu legislativní nouze schválila vládní návrh, který nastavuje platy soudců na 2,75násobku průměrné mzdy z nepodnikatelské sféry. Odhlasovali i pozměňovací návrh, kterým navýšili platy sobě samotným, podal ho Jan Čechlovský (ODS).

Původní vládní návrh, který se snažil vyřešit situaci, kdy by byli soudci a státní zástupci od ledna 2013 bez platů, obsahoval původně pouze ustanovení, které určovalo soudcovskou platovou základnu, a to ve výši 2,75násobku průměrného platu fyzických osob z nepodnikatelské sféry podle údajů Českého statistického úřadu za předminulý rok. Proti tomu se již na vládě ohradil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a své výhrady v úterý zopakoval. Šlo mu o to, že nález Ústavního soudu nastavil platy obecných soudců na trojnásobek tohoto koeficientu a že nižší cifra je pořád soudně napadnutelná. Podpořil proto pozměňovací návrh poslankyně Jany Suché (LIDEM).

"Jen upozorňuji, že nebude-li schválen návrh paní poslankyně Suché, lze předpokládat žaloby ze strany soudů. Proto bych byl rád, aby trojnásobek prošel, protože by byl ústavně komfortnější a konečně by byl v této otázce klid," podotkl Blažek.

Jeho přání ani pozměňovací návrh nedošly sluchu poslanců, odsouhlasili výši 2,75násobku, přičemž poslanecké a senátorské platy mají zůstat zmraženy na částce zhruba 51 tisíc korun. Jenomže si zákonodárci stejně polepší, a to díky pozměňovacímu návrhu Jana Čechlovského z ODS. Ten přišel s tím, aby se nezúčtovatelné náhrady politiků sice danily, ale aby z nich zákonodárci neodváděli sociální a zdravotní pojištění. Týká se to například pracovních cest nebo diet.

"Aby bylo průzračně jasné, co pozměňovací návrh Čechlovského znamená: když ho poslanci schválí, zvýší si příjmy. To chci, aby bylo jasné. Kdo to schválí, ten si zvedl plat," uvedl předseda Věcí veřejných Radek John před hlasováním.

Tento návrh sněmovnou prošel, notně k tomu přispěli poslanci ČSSD a KSČM, kteří se zdrželi hlasování a vůbec se nepřihlásili do systému. Tím podstatně snížili potřebný počet hlasů pro to, aby návrh prošel. Proti zvýšení poslaneckého platu se postavil například Petr Gazdík, Miroslav Kalousek (oba TOP 09) nebo Jiří Paroubek (NS-LEV 21), naopak pro zvedla ruku třeba vicepremiérka a ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) a celá ODS kromě sedmi nepřihlášených poslanců.

Snížení kvora okomentoval ministr financí Kalousek. "Zdvořile zdravím opozici, která posledně bombardovala vládu, že předložila varianty zákona a že to byl alibismus. Tentokrát jste se vy nealibisticky vypnuli ze systému. Konečně vím, co to je alibismus a co ne," řekl.

Změna koeficientu v případě platů soudců a státních zástupců navýší rozpočet ministerstva spravedlnosti o 466 milionů korun. "V oblasti platů soudců a jejich paušálních náhrad a souvisejících výdajů se jedná o zhruba 335 milionů. Návazně na to dojde ke zvýšení prostředků na platy státních zástupců a souvisejících výdajů. Zde lze očekávat zvýšené výdaje ve výši 131 milionů," shrnula ve zprávě mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. Podotkla, že čísla se mohou lišit až v řádu desítek milionů korun. Bude totiž záležet na výši platové základny, kterou vyhlásí ministerstvo práce a sociálních věcí, od ní se pak výpočet odvine.

O to, oč klesnou odvody z poslaneckých a senátorských náhrad, o to klesá příjem do státního rozpočtu.

Katerina Surmanová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 3.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 23,110 23,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články