Poslanci souhlasí se snížením svých platů, o kolik si vydělají méně?

29. 10. 2010 – 10:36 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Poslanci souhlasí se snížením svých platů, o kolik si vydělají méně?
Naopak u soudců mají platy klesnout pouze pro příští rok a pak se vrátit na platovou základnu z roku 2009, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanecká sněmovna v pátek poslala do druhého čtení novelu zákona o snížení platů soudců a představitelů státní moci, která snižuje mzdy politiků, soudců či státních zástupců o pět procent.

Vládní koalice chtěla normu schválit ve zrychleném režimu, to však vetoval poslanecký klub ČSSD.

Sociální demokraté v diskusi bojovali především proti snižování platu státních zástupců. "V době, kdy chceme bojovat s korupcí a chceme, aby státní zástupci pracovali na 120 procent, tak by nebylo správné státním zástupcům vysílat takovýto signál," uvedl v pátek místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. "Reálný propad platů státních zástupců by po přijetí této novely měl být zhruba 26 procent - v důsledku předchozího snížení i zmražení. Takže plat státních zástupců by se rázem rovnal jejich platu z roku 2005," dodal.

Představitelům státní moci snížil plat o čtyři procenta již takzvaný Janotův balíček, snížení se netýkalo pouze soudců. Pokud novela zdárně projde celým legislativním procesem, sníží se mzdy politiků oproti současnosti o dalších pět procent. Základní plat poslanců a senátorů by tak činil 56 tisíc korun. "Pro politiky budou snížené mzdy platit až do roku 2014," řekl k tomu již dříve premiér Petr Nečas (ODS).

Naopak u soudců mají platy klesnout pouze pro příští rok a pak se vrátit na platovou základnu z roku 2009. Soudci již uspěli u Ústavního soudu se stížností proti čtyřprocentnímu snížení platů pro tento rok, lze tedy očekávat, že se v případě schválení normy odvolají znovu.

Pokud by novela neprošla, zvýší se výdaje státního rozpočtu v příštím roce o více než miliardu korun, protože platy soudců, státních zástupců, poslanců a dalších představitelů státní moci značně narostou, varoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a odvolal se na propočty ministerstva.

Mzdy by narostly, protože skončí platnost ustanovení, které platy v roce 2007 na tři roky zmrazilo. Zmíněné ustanovení je součástí zákona o stabilizaci veřejných financí, který vešel do povědomí jako Topolánkův batoh, neboli soubor zákonů a nařízení na stabilizaci veřejných financí, který vytvořila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS).

Plat představitelů státní moci se stanovuje jako trojnásobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře z předminulého roku. Tímto postupem se stanoví takzvaná platová základna, která se dále násobí různými koeficienty podle odpracovaných let a pracovního zařazení.

Novela zákona byla přikázána ústavně právnímu a rozpočtovému výboru. Ty mají na její projednání 15 dní.

-Filip Nachtmann, Jiří Táborský, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články